Atık sudan uyuşturucu tespitine başlandı

Video: Atık sudan uyuşturucu tespitine başlandı
Şehirlerin uyuşturucu kullanım haritası, kanalizasyonlardan belirlenecek. Atık sular, incelemeye alınıyor. İstanbul'da pilot uygulama başladı. Çatalca ve Beyoğlu'nda başlatılan proje <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> geneline yayılacak.

Şehirlerin uyuşturucu kullanım haritası, kanalizasyonlardan belirlenecek. Atık sular, incelemeye alınıyor. İstanbul'da pilot uygulama başladı. Çatalca ve Beyoğlu'nda başlatılan proje Türkiye geneline yayılacak.

Adli Tıp Enstitüsü "Atık Sudan Bağımlılığa" projesini hayata geçirdi. Proje ile ilgili bölgelerdeki uyuşturucu maddeler ve kullanım yoğunluğu tespit edilerek, buna göre önlemler alınacak.

Yeşilay, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü ile birlikte çalıştı. Proje İSKİ ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. "Atık Sulardan Uyuşturucu ve Diğer Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi" başlıklı proje için Çatalca ve Beyoğlu pilot ilçe olarak belirlendi.

Proje için atık su örnekleri, rögar içine girilerek alınıyor. Daha sonra bu örnekler 5 kişilik bir ekip tarafından analiz edilip, rapor ediliyor. Rapor sonucunda uyuşturucu maddeler nerelerde ve hangi günlerde daha çok kullanılıyor detaylarıyla tespit ediliyor. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle proje için toplam 1.3 milyon TL bütçe ayrıldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS