Araştırma ortaya koydu: Ev yapımı sirke kanser yapabilir!

Araştırma ortaya koydu: Ev yapımı sirke kanser yapabilir!

Ev yapımı sirkeler kansere yol açabilir. İstanbul Aydın Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bu riski ortaya koydu. Mücahit Topçu, detayları o analizin yapıldığı laboratuvarda Prof. Dr. Zeynep Dilek Heperkan'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Aydın Üniveristesi, ev yapımı sirkeler üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırma kapsamında Ankara, Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Denizli gibi farklı illerden sirke numunesi toplandı. Numuneler laboratuvar ortamında incelendi. Ve ev yapımı sirkelerde ilk kez patulin maddesine rastlandı. Zehirli bileşiğin en çok elma sirkesinde görüldüğü belirlendi. Kanser yapıcı madde, çeşitli organ ve dokularda kendine yer tutabiliyor. Bağırsaklar, karaciğer ve bağışıklık sistemine zarar veriyor.

Peki, hazır sirkelerde de risk var mı? Araştırmayı yürüten Gıda Mühendisi Prof. Dr. Zeynep Dilek Heperkan, "Hazır sirkelerde farklı bir yöntem kullanılıyor, o yüzden orada risk söz konusu değil. Ancak hazır sirkelerde de yararlı bakteriler olmuyor" dedi. Heperkan, meyvelerin küflü yerlerinin de kesilip tüketilmemesi gerektiğini söyledi.