Fobilerle nasıl baş edilir?

Fobilerle nasıl baş edilir?

Fobi, yani aşırı korku durumları pek çok kişinin yaşadığı bir sorun. Peki kişinin yaşamına olumsuz etki eden bu durumla nasıl başa çıkılır? Belirtileri ve tedavisi ne? Detayları, Uzman Psikolog Merve Uyar aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karanlıktan korkma, yükseklik korkusu ve daha birçoğu genetik faktörler, uzun süreli stres ve travma gibi durumların neden olduğu fobiler çok sayıda kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, yoğun kaygı durumu nedeniyle fobinin terleme, titreme, mide bulantısı gibi belirtilere neden olabildiğini belirtiyor. Ebeveynlere "Çocuklarınıza korkulacak ne var gibi tepkiler vermeyin" çağrısı yapılıyor.

Merve Uyar, “Çocukluk döneminde 3-6 yaşta görülen bir karanlık korkusu normalken bunun ileriki yaşam dönemlerinde olması aslında fobi durumundan bahsetmemize sebep olabiliyor. Kişi bununla kendisi baş edemiyor. O yüzden bunu çok küçümsememek, kişiyi anlamak duygularını anlamak ve çeşitli düşüncelerden kaynaklandığını bilmek bu korkuların çok önemli. Kişi çoğunlukla bunla baş edemediği için psikolojik destek alması danışması, gerekli durumlarda ilaç tedavilerini kullanması çok yararlı olabiliyor" ifadelerini kullandı.