Gizli tehlike demir eksikliği

A A

26.11.2021 - 17:45 Son Güncelleme:

Bugün 26 Kasım Dünya Demir Eksikliği Günü. Toplumun yüzde 30'u demir eksikliği yaşıyor. Basite alınan bu durum ise beraberinde birçok hastalığa yol açıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine bakarsanız neredeyse dünya nüfusunun dörtte birinde ya demir eksikliği ya da demir eksikliğine bağlı kansızlık var. Oran oldukça ciddi.

Bu kadar yaygın görülen demir eksikliğinin temelindeki neden ise, "Demir eksikliğinin iki nedeni var bir demir eksikliği çok fazldır bu kanamadır ya da demirin alınmasında sorunlar var demektir."

Bu sorunlar yemeklerden de kaynaklanabilir ya da farkında olunmayan bağırsak problemlerinden.

Oldukça sık rastlanana demir eksikliğini baite alıyoruz ancak uzmanlara göre pek de basite alınmaması gerekiyor.

"Özellikle menapoz sonrası kadınlarda ve özellikle özellikle erkeklerde demir eksikliği mide bağırsak kanaalının her hangi bir yerindeki kanamayı işret edebilir bunun mutlaka değerlendirilmesi lazım kanserler açısından erken tanı açısından ciddiye almak lazım... Özellikle çocuklarda demir eksikliği enfeksiyon yatkınlık yarattığı ile ilgili bilgiye sahibiz."

Demir eksikliğinin tedavisi oldukça kolay. Uzmana başvurulması ve ilaç tedavisi ile giderilmesi mümkün. Ancak ilaç tedavisi kadar yediklerimizde büyük önem taşıyor

"Bunların başına kırmızı et koyabiliriz gerçekten kırmızı et demir anlamıda oldukça zengindir. Bunun dışında yeşil sebzeler meyveler bunlarda zengindir bir takım kuruyemiş fındık fıstık bunlarda zengindir."