Karton bardaklardaki tehlike ne? Uzman isim yanıtladı

Karton bardaklardaki tehlike ne? Uzman isim yanıtladı

İş yerlerinde, okullarda çay ve kahve içmek için birçoğumuz karton bardak kullanıyor. Peki, bu bardaklar ne kadar sağlıklı? Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Demet Erciyes, CNN TÜRK'e yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karton bardaklar, plastik olanlara göre daha sağlıklı gibi görünse de aslında o kadar da masum değiller. Sıvı sızdırmaması için plastikle kaplanan karton bardaklar, mikro plastik ve hatta ağır metal tehlikesi taşıyor. Uzmanlar, özellikle sıcak içecekler için mümkün olduğunca cam ürünler tercih edilmesini öneriyor.

"BARINDIRDIĞI MİKROPLASTİKLER SAĞLIĞA ZARARLI"

Konu hakkında CNN TÜRK'e konuşan Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Demet Erciyes, şunları söyledi: 

Karton bardaklar kullan at tarzında ve hem kullanımı kolay hem de taşıması için hafif. Hijyenik olarak da daha pratik gibi gözükse de sağlığımız için bir takım tehlikeleri barındırıyor olabilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mikro plastiklerin vücudumuza çok zararlı olduğunu biliyoruz. Özellikle içinde bir sıcak yiyecek ve içecek olduğu zaman, bu yiyecek ve içeceğe nüfus ettiğini, bunu bünyemize aldığımızı, bunun arkasından da hormonlarla ilgili olumsuz etkisi olduğunu, östrojen gibi bir etki gösterdiğini, üreme hormonlarına etkisi olduğunu, insülin hormonuna etkisi olduğunu ve bunun arkasından obeziteye, diyabete sebep olduğunu bağışıklık sistemini etkilediğini biliyoruz.

Tabi ki biz ağır metallerin hemen etkisini görmüyoruz. Akut bir hastalık olarak ortaya çıkmıyor ama sinsi sinsi ilerleyerek zamanla daha da birikerek uzun vadede kanser gibi kronik hastalıkların yanı sıra bağışıklık sistemimizi de olumsuz yönde etkileyerek vücudumuzda kendi organlarımıza antikor üretmemizi, örneğin haşimato tiroiditi dediğimiz bir hastalık var. Bu tamamen bağışıklık sistemini yanlış işleyip kendi tiroit hormonuna karşı antikor oluşturmasıyla oluyor.