Koronavirüs "beyin sisine” yol açıyor

Koronavirüs "beyin sisine” yol açıyor

Beyin sisi, salgınla birlikte güncel sağlık konusu haline geldi. Çünkü beyin sisi özellikle koronavirüs geçirenler kişilerde daha sık görülebiliyor. Peki, koronavirüs beyne neden sis basıyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Unutkanlık, odaklanamama, dikkat eksikliği ve uyku eğilimi gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Beyin sisi koronavirüs geçirenlerde daha sık görülebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Terekeci, "Hastalığı daha ağır seyreden vakalarda neredeyse 10 vakadan 1'inde görülüyor" dedi.

Peki, koronavirüs beyne neden sis basıyor? Bu soru Brezilya’da yapılan bir çalışmayla yanıt buldu. Virüsün, beynin destek hücrelerinde oluşturabileceği hasarlarla bağlantılı olabileceği gösterildi. Astrositleri iltihaplandırarak beyin sisine yol açabileceğini ortaya koydu. Öte yandan yeterince beslenemeyen nöronların fonksiyonlarını yerine getiremedi belirtildi. Prof. Dr. Hakan Terekeci,  "Tamamen nörolojik bir durum olup, enfeksiyonun direk olarak beyin hücrelerini etkilemesi veya enfeksiyon sırasında ortaya çıkan antikorların yine beyin hücrelerine saldırması sonucunda meydana gelen bir tablo" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beyin sisinin şimdilik bir tedavisi yok. Ancak uzmanlar vitamin ve mineral eksikliğine karşı uyarıyor.