Koronavirüs çocukları miyop yaptı

Koronavirüs çocukları miyop yaptı

Koronavirüs salgını sebebiyle çocukların ekrana bakma süresi arttı. Bu durum "Uzağı görme bozukluğu" olan miyop vakalarını artırdı. Detayları, CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs salgını hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdi. Uzaktan yapılan eğitimler sebebiyle çocukların bilgisayara bakma süresi arttı. Ayrıca evde geçirilen zamanlarda çocuklar daha çok tablet ve bilgisayar başında vakit geçirdi.

Göz Sağlığı ve Hastalığı Uzmanı Op. Dr. Caner Karakaya, “Sürekli yakın telefon bilgisayar ve uzaktan eğitimden sonra çocuklarda miyop sıklığı belirgin şekilde arttı. Son 3 yılda içerisinde 6-10 yaş arası çocuklarda ortalama 2 kat kadar arttı deniyor. Ailelere mümkün olduğu kadar tablet telefon ve bilgisayardan uzak durmasını söylüyorum ve hafta içi vermeyin diyorum. Hafta içi tablet vermeyelim ama hafta sonları bir buçuk saat biraz vakit geçirebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar açık hava dış aktiviteleri arttırabilirsiniz diyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlar ise çocuklara 20 dakika uyarısında bulunuyor.

Göz Sağlığı ve Hastalığı Uzmanı Op. Dr. Caner Karakaya, “Her yirmi dakikada bir 20 saniye 20 fed yani 6 metre uzağa bakma kuralıdır. Çocuk ders çalışıyor, kitaba bakıyor diyelim. 20 dakikada bir düzenli olmasada aklına geldikçe, 20 dakika olur, 18 dakika olur. Çocuk kafasını çevirip pencereden dışarıya bakmasını yada evin uzak bir köşesine bakmasını ve o bakarken de içinden 20’ye kadar saymasını söylüyorum.” sözlerini kullandı.

Uzmanlar uzun süre aynı noktaya bakmanın zararını vurguluyor. ‘Aklınıza geldikçe baktığınız yerden kafanızı kaldırıp uzaklara bakın’ diyor. Bunun göz sağlığı için faydalı olacağı belirtiliyor.

Aşırı tuz tüketimine dikkat

Aşırı tuz tüketimine dikkat