None

"Oğlum gibi" dedi, damadının imdadına koştu

A A

31.07.2019 - 16:46 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Altuğ Karabay, Türkiye'de organ nakli bekleyen binlerce hastadan sadece biri. Böbrek rahatsızlığı olan Karabay, kayınvalidesi sayesinde sağlığına kavuştu. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz, mikrofonu damada ve onu oğlu gibi seven kayınvalidesine uzattı.

İlknur ve Altuğ Karabay çifti, 14 yıllık evli. Böbrek yetmezliğiyle de 14 yıl sonra tanıştı. Aslında yabancı olmadığı bir hastalıktı. Annesi de böbrek yetmezliği tedavisi görmüştü. Ancak Altuğ, tedaviye yanıt vermedi. Doktorlar böbrek nakli gerektiğini söyledi. İşte tam o sırada onu oğlu gibi seven kayınvalidesi devreye girdi. 70 yaşındaki Nursel Eriş bir an bile düşünmeden "Damadıma böbreğimi veririm" dedi, verdi de. Nakil başarılı oldu. Şimdi her ikisinin de sağlığı yerinde.

"Organa ihtiyacım olsa annem veremezdi"

CNN TÜRK'e konuşan Nursel Eriş, "Kendim doğursaydım bu kadar güzel damadım olmazdı. 3 tane damadım var. İlk duyduğumda kızıma, 'Sen vermeyeceksin ben veriyorum. Bu iş tamam, inşallah uyar' dedim. Uydu da neticede. Başka birine de test yapılmadı. Benim uydu, ben verdim" dedi. Altuğ Karabay ise "Enteresan bir örnek oldu, kayınvalide ve damat olunca. Benim erkek arkadaşlarım 'Benim kayınvalidem bana verir miydi?' diye soruyorlar" şeklinde konuştu. 

Hem annesi hem de eşi için endişelendiğini dile getiren İlknur Karabay da şunları kaydetti:

"Canı gönülden duyar duymaz atladı, 'Ben vereceğim.' dedi. 'Anne ben varım' dedim. 'Hayır sen bir kenara dur ben vericem' dedim. Tabii ki endişelendim annem ve eşim sonuçta. Uyması çok enteresan. Benim organa ihtiyacım olsa annem bana veremez, çünkü kanlarımız uyuşmuyor." 

İstanbul Organ Nakli Derneği'nden destek

İstanbul Organ Nakli Derneği ise yalnız Altuğ Karabay değil, organ nakli bekleyen tüm hastalar için aynı çabayı sarfediyor. Çalışmalarla ilgili konuşan İstanbul Organ Nakli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Özellikle Marmara Bölgesi'ndeki bütün hekimlerimize sıfırdan organ nakli eğitimi vermek istiyoruz. Hedef, bu ülkede diyalizli hasta kalmayacak şekilde dünyanın en büyük başarısını yakalamak olacak" ifadelerini kullandı.