hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Parkinsonun erken belirtisi ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Dün Dünya Parkinson Günü'ydü. Dünyada yaklaşık 10 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 150 bin parkinson hastası var. Peki parkinsonun önüne nasıl geçilir, belirtileri ve tedavi yöntemleri ne? Prof. Dr. Yeşim Sücüllü Karadağ yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Hastalar aslında ilk doktora hareket yavaşlığı, hareket azlığı ya da titreme ile başvuruyorlar.” Ancak parkinson hastalığının bazı erken belirtileri de olabiliyor. O belirtileri, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yeşim Sücüllü Karadağ sıraladı. “Bu şikayetlerinden çok daha yıllar önce kabızlık, koku almada bozulma, ağrı, depresyon, bir takım uyku sorunları ya da psikiyatrik problemler tarifleyebiliyorlar.”

  Parkinson hastalığının tedavisi ile ilgili de konuşan Karadağ, “Şu anda parkinson hastalığının tedavisi semptomatik tedavi. Yani hastalarımızın şikayetlerine yönelik tedaviler yapıyoruz. Daha çok günümüzde kullandığımız tedaviler medikal tedaviler yani ilaç tedavileri” ifadelerini kullandı.

  Parkinsonun erken belirtisi ne

  Karadağ, bir süre sonra bu ilaçların da hastaya yetmemeye başlayabildiğine de dikkat çekti. Peki o durumda nasıl bir tedavi uygulanıyor? Karadağ bu soruya da “İşte bu dönemde de biz hastalarda pompa tedavileri yani cihaz destekli tedaviler ve beyin pilini tercih etmeye başlıyoruz” yanıtını verdi ve erken teşhisin önemine dikkat çekti. “Tedavi edilebilir bir hastalık. Ne kadar erken tanı konulur ne kadar erken tedaviye başlanır ve tedavi ne kadar düzgün uygulanırsa, artı tedavinin yanında fizik tedavi gibi günlük, düzenli egzersizler yapılırsa, kişiler kendilerini zinde tutarsa hastalık aslında o kadar daha iyi seyrediyor” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow