hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SMA ilaçları ile ilgili son durum ne? Bakan Koca'dan açıklama

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 ay önce ücretsiz olacağını duyurduğu HPV aşısı ve SMA tedavisiyle ilgili gelişmelerdeki son durumu anlattı. Koca, "HPV aşılamaları kısa sürede başlayacak, tedarik için firmalarla görüşmeler devam ediyor" dedi. SMA tedavisinde kullanılan iki ilacın tedavi rehberine alındığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir kanser türü olan rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşıları ücretli olarak yapılıyor. Tedavisi bir aşı olan bu kanser türünün önlenmesi için yaygın bir şekilde aşılama yapılması gerekiyor. Bu nedenle ücretli olarak yapılan HPV aşılarının Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılması bir süredir gündemde. Konuyla ilgili son gelişmeleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Koca, tedarik için firmalarla görüşmelerin devam ettiğini belirtirken aşılamaların kısa sürede başlayacağını duyurdu. Ve uzun vadede ‘yerli HPV aşısı’ üretimi vurgusu yaptı; üreticilerden de destek talebinde bulundu.

  SMA ilaçları ile ilgili son durum ne Bakan Kocadan açıklama

  Bakan Koca, "firmalarla pazarlıkta elimizi kuvvetlendirmek için talebi üretenlerden destek istiyoruz" ifadelerini kullandı. SMA tedavisiyle ilgili Bakanlığın çalışmaları hakkında da bilgi verdi Fahrettin Koca. “Gen terapisi ile ilgili çalışmalarımız son aşamalara geldi ancak bu konuda önemli bir altyapı ihtiyacı var. Ülkemizde yeterli sayıda uygulama merkezimiz henüz yok. Gen terapisi hastanesini kurmak istiyoruz. Mevcut tedavinin uygulamasında ise uygulanacağı yaş grubunun belirlenmesi bizim açımızdan kritik bir konu. Son bilimsel gelişmeler bir yaş grubunu işaret ediyor. Klinik araştırmayı da uygulamayı da birlikte başlatmayı hedefliyoruz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SMA ilaçları ile ilgili son durum ne Bakan Kocadan açıklama

  Öte yandan SMA tedavisinde 2 ilaç kullanılıyor. Bunlardan biri ruhsatlı diğeri için de Bakanlığın ruhsatlandırma çalışmaları sürüyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow