Uzmanlardan "acı bal" uyarısı

Uzmanlardan "acı bal" uyarısı

Düzce’de bal kovanlarına dadanan bir ayının, baygınlık geçirdiği anlar sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Acı balın satışının yasak olduğunu hatırlatan Doçent Doktor Meral Kekeçoğlu, bu balın insanlarda kalp durmasına kadar etkisi olabileceğini söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Düzce Yığılca’daki ormanda köylülerin kovanlarını yağmalayan bir ayı balı fazla kaçırınca kendinden geçmişti. Veteriner kontrolüne alınan ayı, tedavisinin ardından ormana bırakıldı. Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doçent Doktor Meral Kekeçoğlu, acı bal, orman gülü balı veya deli bal olarak bilinen bu balın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından satışının yasaklandığını hatırlattı.

Kekeçoğlu, “Orman gülünün çok yoğun olduğu alanlardan eğer arı orman gülü nektarından çok fazla yararlanırsa bu balın içerisinde grayanotoksin dediğimiz bir zehir var. Bu zehir bala çok miktarda geçebiliyor. Eğer zehir bala çok miktarda geçtiyse evet ayıda gördüğümüz belirtileri görebiliriz. Aşırı derecede tansiyon düşürdüğü için kalp atışlarının durmasına kadar giden sonuçlar ortaya çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow