hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nasıl jokey olunur? İşte tüm detayları

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Gazi koşusu, atlar, Veli Efendi Hipodromu... Bu sözler akıllara at yarışlarını getiriyor. Yarışların olmazsa olmazları ise jokeyler. Peki, jokey olabilmek için ne gerekiyor? CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Ahmet Akpolat, Türkiye Jokey Kulubü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi'ne gitti ve jokey Süleyman Akdı'yla konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kiminin hayalinde Gazi Koşusunu kazanmak var, kiminin özleminde ise uluslararası yarışlarda şampiyon olmak. Ortak hayalleri ise iyi bir jokey olup, Türkiye'yi temsil edebilmek. Yani şampiyonluk.

  Burası Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi. Bu merkez, 1985 yılından bu yana jokey yetiştiriyor. Okula sınavla giriyor, 2 yıl boyunca yatılı okulda eğitim görüyor, gün ağarmadan uyanıyor, atlarla yatıp, atlarla kalkıyorlar. Ve sıra teorik derslere geliyor. Ardından uygulamalı dersler başlıyor. Ve büyük buluşma gerçekleşiyor... Onlar dört nala koşarken yılların eskitemediği bir isim, Süleyman Akdı onları izliyor.

  Ve jokey olmak isteyenler... Dört nala koşmak istiyorsanız yapmanız gereken haziran ve temmuz ayları içerisinde hipodrom müdürlüklerine başvuru yapıp sınavlara katılmak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow