12 kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu, kriz çıktı

Video: 12 kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu, kriz çıktı

12 kulübün bir araya gelip Avrupa Süper Ligi'ni kurması, Avrupa futbolunda kriz yarattı. UEFA ve birçok kulüp karara tepki gösterdi.

Avrupa futbolunda uzun süredir konuşulan karar hayata geçti. 12 dev kulüp bir araya gelerek "Avrupa Süper Ligi"ni kurdu. İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyuruldu. Açıklamada, en kısa sürede başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi'ne 3 takımın daha katılmasının beklendiği belirtildi.

Ağustos ayında başlatılması planlanan yeni organizasyon, 12 kulüple UEFA arasında kriz yarattı. "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesini savunan Barcelona, Real Madrid, Juventus gibi önde gelen kulüpler, UEFA'yı Şampiyonlar Ligi'nden ayrılmakla tehdit etti. Avrupa Süper Ligi'ne karşı çıkan UEFA'nın ise lige katılmayı planlayan kulüpleri UEFA organizasyonlarından men edeceği belirtildi.

Alman ve Fransız kulüpleri Avrupa Süper Ligi'ne katılmama kararı aldı. Kulüpler Birliği Vakfı da organizasyonun Avrupa futbolunun birliğine darbe vuracağını savunarak UEFA'ya destek verdi.

Avrupa Süper Ligi'yle takımların, 20 takımın mücadele edeceği turnuvada kurucu üye konumundaki 15 kulübün 3,5 milyar euro'luk geliri paylaşması ön görülüyor. Söz konusu kulüplerin organizasyonun ticari hakları üzerinde daha fazla söz sahibi olmak istediği için böyle bir adım attıkları öne sürüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS