Aslan, Kartal ve Kanarya sembolleri nereden geliyor? İşte yanıtı... | Video

Video: Aslan, Kartal ve Kanarya sembolleri nereden geliyor? İşte yanıtı... | Video

Futbol takımlarının maskotları nereden geliyor? Neden Galatasaray'ın aslan, Beşiktaş'ın kartal, Fenerbahçe'nin kanarya? Cevabı "Biliyor musunuz?" köşemizde....

GALATASARAY

Galatasaray futbol takımının simgesi olan aslan, takımın en eski oyuncularından birinin lakabından geliyor. 1902 doğumlu Nihat Bekdik, oynadığı her maçta gösterdiği mücadele sayesinde taraflarlar ona aslan demeye başladı. Artık ismi 'Aslan Nihat'tı. Bitmek bilmeyen enerjisi, onu diğer spor dallarında da başarıya taşıdı. Yelken, yüzme, binicilikte madalyalar kazanan Nihat, 1923'te yüksek atlama ve 3 adım atlamada Türkiye rekoru kırdı. Futbol kariyerine aralıksız 20 yıl Galatasaray'da devam eden Aslan Nihat, 1972'de hayata veda ettiğinde lakabını kulübün simgesi olarak bıraktı.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe'nin lakabı olan kanarya, tıpkı Galatasaray'da olduğu gibi eski oyuncularının lakabından geliyor. Fenerbahçe'nin ve A Milli Takım'ın efsane kalecisi Cihat Armanda, uzak köşelere yaptığı zıplayışlarla uçan kaleci unvanını aldı. Söylenceye göre sarı formasıyla çıktığı bir maçta, köşeye giden topu çıkarınca taraftarlardan birisinin "Hey yavrum kanaryama bak gene uçtu" diye bağırması sonucu kanarya zihinlerde yer etti. Ve sonrasında takımın simgesi oldu.

BEŞİKTAŞ

Beşiktaş'ın kartal simgesi bir tarafların takıma duyduğu büyük aşktan aldı. Mehmet Kalim, Beşiktaşlı bir balıkçıydı. Anlatılana göre kuşlara merakı vardı. Gençliğinde kartal beslemişti. Sürekli kartal resimleri çiziyordu. 19 Ocak 1941'de şeref stadında oynanan Beşiktaş-Süleymaniye maçında 6-0'lık galibiyetin coşkusuyla olacak, tribünlerden takımına "Kartallarım benim, kara kartallarım" diye bağırdı. Taraflar ve kulüp bu yakıştırmayı çok sevdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS