Avrupa Süper Ligi rüyası başlamadan bitti!

Video: Avrupa Süper Ligi rüyası başlamadan bitti!

12 dev Avrupa kulübünün kurduğu 'Avrupa Süper Ligi' tam anlamıyla futbol dünyasında savaş başlattı. Oluşuma dünya çapında tepkiler gelirken siyaset cephesinden de hamleler gelmeye başladı. Avrupa Süper Ligi kurucu takımları çekilme karar aldı. 6 kulüp ayrılığı resmen açıkladı. Ayrılıklar sonrası Avrupa Süper Ligi'nden son dakika açıklaması geldi.

12 dev Avrupa kulübünün kurduğu 'Avrupa Süper Ligi büyük kaosa neden oldu. UEFA, FIFA organizasyona tepki gösterdi. Kurucu takımların taraftarları da oluşuma tepki gösterince özellikle İngiliz kulüpleri geri adım atma kararı aldı. Manchester United, Başkanı Ed Woodward'ın görevinden ayrıldığını açıkladı. İşte yaşanan sıcak gelişmeler...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Süper Ligi'nin gerçekleşmesini önlemek ve İngiliz kulüplerinin katılımını engellemek için yeni yasalar getirme sözü verdi. İngiltere Başbakanı, "Hükümetimiz, Avrupa Süper Lig projesini bitirecek. Hatta bu ülkede Avrupa Süper Ligi maçı oynanmasını yasaklayacağım." ifadelerini kullandı. İngiliz hükümeti, ayrıca altı İngiliz kulübünün Süper Lig'e gitmesini engellemek için 'ne gerekiyorsa' yapacağına dair bir söz verdi.

UEFA ise kulüplere tarihin en büyük tazminat davasını açmaya hazırlanıyor. 12 kulüp aleyhine uluslararası mahkemelerde 50 milyar Euro’luk dava açılacak. Ayrıca JPMorgan'ın desteğine bir "karşı finansman" hamlesi de geldi. UEFA'nın Süper Lig’i durdurmak için Centricus Asset Management ile 6 milyar euro büyüklüğünde bir finansman paketi için görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

Manchester City'den resmi açıklama geldi. İngiliz Kulübü "Avrupa Süper Ligi'nden çekilmek için gerekli işlemlere başlandığını kamuoyuna duyururuz." açıklamasını yaptı.

Manchester City'nin ardından Liverpool, Manchester United, Arsenal ve Tottenham da Avrupa Süper Ligi'nden ayrıldıklarını resmen açıkladı. Arsenal açıklamasında "Bir hata yaptık ve bunun için özür dileriz." dedi.

Chelsea, Avrupa Süper Ligi'nden çekildiğini açıkladı. Böylece Avrupa Süper Ligi'nde İngiliz kulübü kalmadı.

Yaşanan ayrılıklar sonrası Avrupa Süper Ligi'nden açıklama geldi. Açıklamada "Projeyi yeniden şekillendirmek için adımlarımızı gözden geçiriyoruz. Yeni bir organizasyon öneriyoruz çünkü var olan artık işe yaramıyor." ifadeleri kullanıldı.

Manchester City'nin kararı sonrası UEFA Başkanı Aleksander Ceferin açıklama yayınlayarak: "Manchester City'yi Avrupa futbol ailesine geri döndürmekten mutluluk duyuyorum. Harika bir zeka örneği gösterdiler. Daha iyi bir gelecek için onlarla çalışmaktan çok memnunum." ifadelerini kullandı.

Liverpool'da Ozan Kabak ile birlikte oyuncular bildiri yayınladı. Organizasyonu istemediklerini açıklayan futbolcular, "Sevmedik, gerçekleşmesini istemiyoruz. Bizim duruşumuz budur. Bu futbol kulübüne ve taraftarlarına koşulsuz ve şartsız bağlıyız." ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS