hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Müftüoğlu'ndan Deniz Ateş Bitnel açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu bir basın toplantısı düzenleyerek Galatasaray - Trabzonspor maçı ve maçın hakemi Deniz Ateş Bitnel'le ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuddusi Müftüoğlu'nun açıklamalarından başlıklar:

  Maçın tamamlanmasından bu yana ciddi eleştiriler oldu. Hepsini takip ettim. Trabzonspor cephesinde oluşan infialin farkındayım.

  Lafı dolandırmaya gerek yok. Deniz Ateş Bitnel dün akşam kötü bir hakem performansı göstermiştir. Çoğu Trabzonspor aleyhine önemli hatalar yapmıştır. Trabzonspor mağdur olmuştur.

  Galatasaray - Trabzonspor maçı capsleri

  Şu gerçeği de dile getirmeliyiz. Deniz Ateş Bitnel ilk kez bir Trabzonspor maçı yönetmiyor. Osmanlıspor ve Fenerbahçe'yle olan maçları da yönetmiş ve bu maçlar da takdir görmüştür. Bundan sonra hakemlerimiz, sadece Trabzonspor değil tüm maçlarda objektif şekilde maç yönetmeye çalışacaklar.

  Bitnel'i bu müsabakaya atanması doğaldır. Ancak emin olun ki dünkü performans bizi üzmüştür. Biz de en az tüm futbolseverler kadar üzgünüz. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaptırımları uygulayayacağız, hepinize saygılar sunarım.

  Kuddusi Müftüoğlu: "Deniz Ateş Bitnel kötü maç yönetmiştir"

  Daha sonra Müftüoğlu soruları almaya başladı.

  Salih Dursun'la ilgili soruyu yanıtlayan Müftüoğlu, "Futbol adına hoş değil, gerekli cezalar kurullar tarafından verilecektir. Salih'in kahraman olmasını doğru bulmuyorum" dedi.

  "Demirören ve yönetim kuruluyla istişare ettik. Sonuna kadar yanımda olduklarını belirttiler. Türk hakemliğini geliştirmek için buradayız. Şu anda bir sancı yaşıyoruz. Görev vere vere genç hakemleri kazanmaya çalışıyoruz. Hakem tayinlerinde kurul başkanı olarak en son kararı ben veriyorum."

  "Çıkan 'Kaçırma' haberleri doğru değil"

  Biz başarısız bir şekilde maç yöneten hakemlere ceza vermiyoruz, onları dinlendiriyoruz. Deniz Ateş Bitnel, bir değerlendirme toplantısından sonra evine gitmiştir. çıkan haberler doğru değil.  

  Galatasaray - Trabzon maçına dair atılmış en iyi 14 tweet

  Hakem performanslarıyla birlikte Anadolu'dan birçok kulüpten Trabzonspor'a destek yağdığının belirtildiği bir soruya ise Müftüoğlu, "Ben 15 yıl Süper Lig'de görev yaptım. 22 yıl hakemlik yaptı. 8 aydır da bu görevdeyim. Bu sezon spesifik hatalar çok fazla konuşulduğu için genel performansı değerlendirmede hatalar oldu. Geçtiğimiz sezonki hatalar ile bu yıl ki hatalar arasında çok büyük hatalar olmadığını istatistikler söylüyor. Bazı maçlarda hatalar olunca diğer bütün maçlarda hatalar olmuş gibi bir algı oluşuyor. Buna katılmıyorum. Örneğin Leverkusen-Dormund maçındaki hataları da gördük. Sadece biraz hakem odaklı seyrediyoruz. Genel olarak hakemleri başarılı buluyorum" diye yanıt verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bizde ceza sistemi yok, dinlendiriyoruz hakemi. Başarısız maç yöneten hakemler bir süre dinleniyor. Bu bizim takdirimizdir, önümüzdeki günlerde de değerlendireceğiz."

  "Hakemlik bir maçla değil,  süre içinde uzun yıllara göre bir performans durumuna göre değerlendirilir. FIFA kokartının ağırlığı onu (Bitnel) biraz etkilemiş olabilir."

  "FIFA listesini hazırlarken birtakım kriterler var. Bitnel'in performans anlamında hak eden bir kokart taktığını düşünüyorum. Gözlemci değerlendirmesi bu yılın en düşük puanı 7'nin altında."

  Dış basında Galatasaray - Trabzonspor maçı

  "Senede 2 kez hakemlerin klasmanlarını belirliyoruz. Ocak ve Haziran ayında. Haziran ayında yeni listeyi oluştururken geçmiş performanslara bakıp genç arkadaşları da ekleyip bu kadromuzu oluşturacağız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İstifa hiç aklımdan geçmedi. Sadece önümüzdeki maçlara konsantre oldum. Tabii bu maçı çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Hakemlerimizi diri ve formda tutmak için seferber olmuş durumdayız."

  " Net söyleyeyim. Bu konuda (bahis) elinde belgesi olan varsa bize müracaat etsin. Biz böyle bir belge bilgi duymadık. Kendi hakemlerimize güveniyoruz. İddiayı atanlar iddialarını ispatla mükelleftir."

  "O an öyle gerektiği için maçı erken bitirdi. O hakemin üzüntüsünü en iyi ben bilirim. Çok üzüntülüydü. Sıcağı sıcağına değil bir süre sonra konuştuk. Üzüntülerini iletti."

  "Hatalar olacak ama sonuca etki eden hatalar olmaması için çaba sarf ediyoruz. Çarşamba-Perşembe günü hakemlerimizle toplanacağız. Rosetti ve Ulenberg'le birlikte toplantı yapacağız. Biz çalışıyoruz. Her gün bir aktivite var bizde. 9 arkadaşımız profesyonel salı,çarşamba,perşembe burada hem idmanlarını hem analizlerini yapıyorlar. Diğer arkadaşlarla da bundan sonra 15 günde bir toplanacağız, hataları azaltmaya çalışacağız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Serdar Çakır'ın hakem atamalarında etkili olduğunu kim söyledi bilmiyorum. Hakem atamalarını ben yapıyorum."

  "Maç bittiğinde hata yaptım demedim. Bu maçın hakemi Bitnel'di. Hata beklemiyorduk ama oldu yapacağımız bir şey yok."

  "Yetenekli hakem arıyoruz. Yukarıya çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun okumada eksiklikler var kabul ediyoruz ama zeka konusundaki söylemleri kabul etmiyoruz."

  Trabzonspor'un bundan sonraki rakiplerinin endişeleri olabileceği yönündeki soruya ise "Her hafta 9 Süper Lig maçı var. Hepsi önemli. En iyi hakemlerimizi görevlendirmeye çalışıyoruz. Değerlendirmelerinde geçmiş maçlarla ilgili telafi diye bir şey olamaz"diye yanıt verdi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow