Rıza Çalımbay: Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gitmem

Video: Rıza Çalımbay: Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gitmem

Ligin lider ismi Sivasspor'un Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, evinin kapılarını CNNTÜRK Moderatörü Damla Uğurtürk ve Hürriyet Gazetesi Fotomuhabiri Emre Oktay'a açtı. Çalımbay gerçekleştirilen röportajda Anadolu takımları, ligdeki rakipleri, 3 büyükler, hakemler ve VAR sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ANADOLU TAKIMINDA SİZİ EN ÇOK NE ZORLUYOR?


Büyük takımlarla aramızdaki en büyük şey maddi güç. Onların bütçesi ile bizimki bir değil. Belki de onların aldığı bir futbolcuyla biz bütün takımı yapıyoruz. Bir tek bu sıkıntı var. Biz 1-2 milyon Euro verip oyuncu alamayız. Bu gerçek bunu kabul etmeliyiz. O zaman ne yapacaksın oyuncu yaratacaksın. Ama şunu bilmiyor herkes, Sivas çalışmak için en uygun yer. Bir futbolcu için ideal bir yer. Her şey var orada. Sahası güzel, şehri güzel. Eski Sivas değil, şimdi bambaşka. Oradan futbolcu olmak istiyorsanız en doğru yer.


BAŞAKŞEHİR SONUNA KADAR GETİRDİ


Başakşehir bana göre geçen sezon olsun, bu sezon olsun bana göre Türkiye'nin en kaliteli takımına sahip. Bir kere bizden daha fazla imkanları var. Ve hiçbir baskıları yok, taraftar ve basın açısından. Başakşehir geçen sezon, ondan önceki sezon şampiyon olabilirlerdi, ama şampiyonluğa giderken krizler yaşanıyor. krizleri yönetmek çok önemli. Başakşehir tabi ki bir eksiği taraftartarı biraz daha fazla olsaydı, çok büyük desteği olsaydı belki o taraftar desteği ile şampiyon olabilirdi. Türkiye'deki en iyi kadro onlarda.


ŞAMPİYON OLACAĞIZ DEMİYOR MUSUNUZ?


Biz şampiyon olacağız demiyoruz. Biz maç maç önümüze gelen maça bakıyoruz. Biz hep böyle gidiyoruz. Her şey olabilir bu ligde.


MİLLİ TAKIM MI? BEŞİKTAŞ MI?


Beşiktaş benim futbola başladığım bir yer ve orada bitirdiğim bir yer. Milli takımın yeri ayrı. Milli takımla para bile konuşamazsın, Beşiktaş'ta gerçi de. Milli takımın durumuna bakarsınız, Beşiktaş'ın durumuna bakarsınız hangisinin ihtiyacı varsa oraya gidersiniz.


GALATASARAY- FENERBAHÇE ÇAĞIRIRSA GİDER MİSİNİZ?


Gitmem. Galatasaray'ı da Fenerbahçe'yi de çok seviyorum. Yıllarca onlarla mücadele ettik. Bana göre onların içinde yetişmiş çok değerli arkadaşlarımız var. Onlardan faydalanmaları gerektiğini düşünüyorum. Trabzon şuanda çok iyi yapıyor, kendine öz başarılı olan arkadaşları alıyor.


HAKEMLERİ NASIL BULUYORSUNUZ?


Hakemlik bana göre dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesi. Herkesin yapacağı bir iş değil. Hakem bir maçtan çıktığı zaman mutlaka bir taraf kızıyor, berabere de bitse biri kızıyor. O nedenle yapacak bir şey yok. Bazen hakkaten çok hatalar oluyor. O zaman bizler de kenardayken üzülüyoruz, tepki gösterebiliyoruz. Bunlar futbolun içinde olabilen şeyler. Yoksa birini yerden yere vuralım değil. Bilerek hata yaptıklarını düşünmüyorum. Oluyor hata yapacaklar. Orada ne oluyor teknik direktörlerin canı yanıyor. Belki o maçta yenilen arkadaşlarımız Teknik Direktörlüğü bırakıyor. Futbolcuyu bırakacak değiller, Teknik Direktörü gönderiyorlar.


VAR'I KALDIRMAK İSTER MİYDİNİZ?


VAR'ı kaldırmam niye kaldırayım. VAR olsaydı Deniz Çoban şimdi hakemlik yapıyordu. Gidip VAR'da seyredecek, a penaltı değilmiş diyecek o da devam edecek o da devam edecekti hakemliğe. VAR'ın bütün hakemlerimize çok büyük faydası var. İyi şekilde kullanırsak yani. Ben zaten hep söyledim, hakem arkadaşlara da söyledim MHK'ya da söyledim ve oradaki benim tek düşüncem VAR'ın başındakiler faal hakem olmasın. VAR'dakiler farklı kişiler olsun. Mesela maç yönetiyor, öbür gün VAR'ın başına geçiyor. Hakemliği bırakmış arkadaşlar olabilir, teknik işleri iyi bilen arkadaşlarımız orada olabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS