Sporcu sakatlanmasına dijital önlem

Sporcu sakatlanmasına dijital önlem

Sporcular için sakatlanma büyük sorun.. Bazen spor kariyerleri de sona erebiliyor. İşte bu sakatlanmaların önüne geçmek için bir firma 4 yıllık çalışma sonunda bir sistem geliştirdi. Üstelik sistem şu anda İngiltere'nin köklü takımı Manchester United futbolcularında kullanılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar, "Teknokent olarak girişimciliği çok teşvik ediyoruz. Bir yatırımcı olarak da startup'ların kuruluşunda rol almaya karar verdik" dedi. İşte o desteklenen çalışmalardan biri bugün İngiltere'de Premier Lig'deki futbolcuların sakatlanmasını önlüyor.

Erhan Ertan genç bir mühendis. Üniversite yıllarında vücut geliştirme sporuyla ilgilenen arkadaşlarının kas sakatlanmalarının önüne nasıl geçeceğine kafa yormuştu. "Ertan, "Onların aşırı yüklenme, kaslarını düzgün kullanamama nedeniyle sakatlıkları oldu. 4 yılık Ar-Ge sonucunda ürünümüzü ortaya çıkardık" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mekanik ve dijitalin bir araya geldiği çalışmada, bugünlerde Manchester United futbolcularının kaslarına bantlanan 8 farklı sensör, aşırı zorlanan kaslardaki verileri anlık olarak alıyor. Sensör kaslardaki elektriksel verileri alıp anlamlandırıyor. Kaslar ne kadar yorgun, ne kadar güçlü, ne kadar yük biniyor tespit edilebiliyor.

Sensörün ilettiği veriyi, yazılım analiz ettikten sonra grafiğe dönüştürdü. Mavi sağı, kırmızı solu ifade ediyor. İki grafik arasındaki açıklık ne kadar az olursa futbolcunun sakatlanma riski o kadar az oluyor. 

Sakatlanmaları yüzde 89 oranında önceden haber veren sistemi şimdilik sadece İngiltere Premier Lig'indeki futbolcular kullanıyor. Ar-Ge çalışmaları ise devam ediyor.