Uğur Meleke'den Serkan Çınar yorumu

Video: Uğur Meleke'den Serkan Çınar yorumu
Futbol yorumcusu Uğur Meleke, CNN TÜRK'te Gündem Futbol programında Galatasaray'ın deplasmanda Çaykur Rizespor'u 3-2 yendiği karşılaşmanın hakemi Serkan Çınar'ı yorumladı. Meleke, "Maçın manşetini hakem kararları çaldı" dedi.

Futbol yorumcusu Uğur Meleke, CNN TÜRK'te Gündem Futbol programında Galatasaray'ın deplasmanda Çaykur Rizespor'u 3-2 yendiği karşılaşmanın hakemi Serkan Çınar'ı yorumladı. Meleke, "Maçın manşetini hakem kararları çaldı" dedi.

Uğur Meleke'nin açıklamaları şöyle:


Maçın manşetini biraz hakem kararları çaldı. Maçın hakemi Serkan Çınar, VAR’ı Alper Ulusoy. Sezonun en önemli maçlarından biri. Birinden birinin deneyimli olmasında fayda var. MHK bu atamaları yaparken bir deneyimsiz atıyorsa Serkan Çınar deneyimli ama büyük maç deneyimi az diyelim. En azından sahadaki deneyimsiz ise VAR’daki deneyimli, VAR’daki deneyimsiz ise sahadaki deneyimli olmalı. Onların toplamından bir enerji çıkarmalı. Biz galiba bu sezon var eğitimlerinde biraz yetersiz kaldık. O yüzden de UEFA bizim VAR hakemlerini kullanmadı. Cüneyt Çakır orada uluslararası sahada muhteşem maçları yönetirken kulaklığındaki hakemler Türk değildi. Maalesef sadece onunkiler Türk değildi. Fransız’ın kulaklığında Fransız, Alman’ın kulaklığında Alman, İngiliz'in kulaklığında İngiliz vardı. Ama Cüneyt'in kulaklığında Türk yoktu. UEFA haklıymış. Bu sene VAR konusunda sınıfta kaldık. Bence kural ve Video Hakem Uygulaması başarılı. Ben futbolu olağanüstü ileri götüreceğini düşünüyorum. Ama biz ülke olarak bu yıl ligde bunu doğru uygulayamadık. Bir adalet ve tutarlılık sağlayamadık. Bugün de tutarsız günlerden bir tanesiydi. Bence yazın hakemler kulüpleri falan dolaşmayı bıraksınlar, tutarlı bir VAR eğitimine tabii olsunlar. Gelecek yıl daha iyi bir VAR uygulaması olmayı hak ediyor bu lig.


Gelecek yıl statü değişiyor. Süper Lig ve 1. lig hakemleri tek statü alıyor. Daha önce ayrı statüydü. 22-23 Süper Lig hakemi vardı, seneye 44 olacak. Bu olumlu bir gelişme. Niye bu havuzu dar tuttuklarını anlamıyorum. Daha çok para kazanacaklar. Onu bir şekilde düzeltin. Ama önemli olan daha fazla adalet öncelikli, daha fazla doğru kararlar. Aynı hakemlere mahkum olmayalım. Cüneyt Çakır orada maç yönetiyor, geldiği gün burada maç yönetiyor. Ertesi gün gidiyor VAR hakemi oluyor. Buna ne gerek var, havuzu genişletin. Seneye genişleyecek. Bu 44 hakemi iyi eğitelim. 


Ülke tamamıyla hakem kararlarına odaklanmış ve yine böyle bir ayrışma, bir tatsızlık söz konusu. Halbuki VAR bu tepkileri, ayrışmaları azaltmalıydı. Niye azaltmadı diye kafa yorduğumda biraz düşündüm. Biz bu sene VAR'dan hak ettiğimiz katkıyı alamadık.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS