İlk kez fotoğrafı yayınlanacak! Peki, kara delik ne anlama geliyor?

Video: İlk kez fotoğrafı yayınlanacak! Peki, kara delik ne anlama geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler, 10 Nisan'da ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaşacak. Heyecanlı bir bekleyiş var. Peki, kara delik ne anlama geliyor? CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri'nden Prof. Dr. Tolga Güver'le konuştu.

Astrofizikçiler uzun yıllar üzerinde çalışıyordu. Sonunda onu görüntülediler. 10 Nisan'da ilk kez tüm dünya kara deliğin fotoğrafını görecek.

Şili, Meksika, İspanya, Güney Kutbu, Hawai ve daha birçok noktaya dev radyo teleskoplar yerleştirildi. Radyo teleskoplarının yönü eş zamanlı galaksimizin merkezine çevrildi. O görüntü kaydedildi. Artık tüm dünya ilk kez kara deliğin fotoğrafını görecek. Fotoğraf, Türkiye saatiyle 16'da yayınlanacak.

Türkiye'deki uzay bilimciler de ilk kara delik fotoğrafı için çok heyecanlı. CNN TÜRK'e konuşan Prof. Dr. Tolga Güver, "Dolaylı yollardan bir sürü görmek, anlamak mümkün ama görmek gibisi yok. O yüzden çok önemli. Evrende bildiğimiz en hızlı şey ışık. 300 bin kilometre/saniye hızla gidiyor. Kara delik uzayda öyle bir bölge ki burada kütle çekim kuvveti çok fazla olduğu için ışık bile kaçamıyor. Böyle olunca oradan herhangi bir bilgi alamıyoruz. Kara delik dediğimiz bölgeler, aslında buralar. Olay ufku dediğimiz bir bölge var, bunun içerisinden bilgi alabilmek bugünkü teknoloji ile bile mümkün değil. Ama onun dışından, civarından, dolaylı yollardan bilgi alabilmek mümkün. Bu bölgelere işte karadelik deniyor. Kara deliklerin kendisi gizem, merak konusu. Fakat önemli olan etkisi Albert Einstein’ın genel görelilik teorisi ile civarlarının, varlıklarının etraflarının anlaşılıyor olması. Ve şimdi bu teoriyi test etmek istiyoruz. Bugün yaptığımız bir nevi gerçek görüntüleme diyebileceğimiz gözlemlerle çok daha farklı bir noktaya ulaşacak. İlk defa karadeliklerin olay ufkunun yakınındaki maddeye neler yaptığını, ışığı nasıl büktüğünü görmüş olacağız." dedi.

Karadelikler uzayda yıldızlardan gezegenlere önüne çıkan her şeyi çekim gücü sayesinde yutması ile biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS