Son Dakika

İnsan beyni hacklenebilir mi?

A A

01.11.2021 - 17:42 Son Güncelleme:

İnsan hacklenebilir mi? Bu sorunun cevabı dünyaca ünlü yazar, filozof ve tarihçi Yuval Harari'ye göre evet. Harari insan beyninin hackleneceğine yapay zekanın hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Peki, insan beyni hacklenebilir mi? Uzmanlar ne söylüyor? İşte detaylar...

"TENİMİZİN ALTINDAN İZLEYECEKLER, KONTROL EDECEKLER"

Önce telefonlar hacklendi, sonra dev şirketler. Şimdi ise sırada insanlar mı var? Bu soruyu gündeme getiren kişi dünyaca ünlü yazar, filozof ve tarihçi Yuval Harari. Harari, salgının da etkisiyle biyometrik verilerimizin ele geçirilebileceği söyledi. Ona göre yapay zeka ile insan aklı ile oynayabilir, onu yanlış yönlendirebilir, hatta onu kandırabilir. Peki nasıl? Harari, "10 -20 ya da 30 yıl sonra bu algoritmalar size hangi üniversiteye gideceğinizi, nerede çalışacağınızı, kiminle evleneceğinizi, hatta kime oy vereceğinizi bile söyleyebilir. Şu ana kadar şirketler ve hükümetler nereye gideceğimiz, kiminle buluşacağımız ve ne izleyeceğimiz ile ilgili verileri topladı. Sonraki adımda ise gözlem derimizin altından yapılacak" dedi.

"HACKLENEBİLİRİZ, MAALESEF KONTROL MEKANİZMASI YOK"

Peki, Harari'nin gündeme getirdiği beynin hacklenmesi mümkün mü? Uzmanlar bu konuda ne söylüyor? Nöroloji ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, "Hacklenebiliriz, yapay zeka inanılmaz bir gelişme gösteriyor. Maalesef ki burada bir kontrol mekanizması yok. Nasıl mümkün? Parmak izi ve yüz tanıma sistemiyle. Sadece burada şöyle bir sıkıntı var. DNA'mızın kopyalanması çok mümkün değil" diye konuştu.

DÜŞÜNEN SON İNSAN NESLİ BİZ MİYİZ?

Bu tartışma aslında son yıllarda gündeme gelen bir konu. Hariri 2018 yılında Davos'ta da bir konuşma yapmış, o dönemde konuyu Türkiye gündemine getiren kişi ise iş insanı Cüneyt Zapsu olmuştu. İddiaya göre geleckete milyonlarca insan bağımsız yaşamayacak. İnsanların büyük bir kısmının düşünceleiri kontrol edilecek. Zapsu, ""Çok değil, 15-20 sene sonra insanların bambaşka bir cins haline gelme durumu var. Yani şu anda yaşadığımız son normal insan jenerasyonu. Küçük bir elit grup idare edecek insanlığı. Yani bağımsız düşüncelerini kaybetmiş bir insanlıktan bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

Şimdi soru şu: Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawkingin dediği gibi "Yapay zeka insanlığın sonu mu olacak, yoksa fayda mı sağlayacak? Bunu zaman gösterecek.