hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İnsanlı ilk uzay misyonu tamamlandı, sırada ne var?

  İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın uzaya adım atmasıyla birlikte Türkiye'nin uzay serüveni başladı. Bu ilk adımın ardından Türkiye'nin uzay ajandasında yeni projeler de olacak. Hedefte derin uzay ve ay projesi var. 2026'da Ay'a ilk uzay aracının gönderilmesi planlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AY'A İLK UZAY ARACI GÖNDERİLECEK

  Türkiye, insanlı ilk uzay misyonunun ardından gözünü "derin uzay" ve Ay projesine çevirdi. 2026'da Ay'a ilk uzay aracının gönderilmesi planlanıyor. Türkiye'nin uzay ajandasına eklenecek çok sayıda uydu ve roket projesi de sırada.

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na adım attı. Gezeravcı, 13 bilimsel deney gerçekleştirmek için uzaya gönderildi. Ve Türkiye'nin uzay serüveni başladı.

  2026'DA GÖNDERİLECEK ARAÇ MİLLİ İMKANLA ÜRETİLECEK

  Peki, bundan sonra uzay alanında hangi çalışmalar yapılacak? Sıradaki hedef, "Ay projesi"ni hayata geçirmek. Ay'ın yörüngeden keşfinde kullanılacak ve Ay yüzeyine sert iniş gerçekleştirecek uzay aracı, milli imkanlarla üretilecek. Ayrıca yeni nesil uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarılması hedefleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UZAY LİMAN İŞLETMESİ KURULMASI PLANLANIYOR

  Türkiye'ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirilmesi, uzaya erişim sağlanması ve bir uzay limanı işletmesi kurulması, uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yapılması ve bu alanda yetkinliğin artırılması ana hedefler arasında yer alıyor.

  TÜRKSAT 6A UZAYA GÖNDERİLECEK

  Türkiye'nin uzay çalışmalarında, çok sayıda uydu ve roket projesi de yer alıyor. BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK-1 ve GÖKTÜRK-2 uyduları, İMECE uydusu, TÜRKSAT 3A , 4A , 4B, 5A ve 5B uyduları uzaya gönderildi. Şimdi sırada ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A var. TÜRKSAT 6A'nın da önümüzdeki aylarda uzaya gönderilmesi planlanıyor.

  TÜRKSAT 6A, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın büyük bölümüne hizmet sunacak. Ve böylece Türkiye, dünya üzerinde haberleşme uydusu üretip geliştirebilen ülkeler arasına adını yazdıracak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow