hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'nın aldığı sinyal 'uzaylılardan' mı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Rus uzay araştırmacıları dünyaya 95 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızdan güçlü bir radyo sinyali aldı. Bu güçlü sinyali uzaylıların göndermiş olması ihtimali bilim dünyasında heyecan uyandırdı. Ancak birçok bilim insanı da bu konuda yorum yapmak için yeterli bilgi olmadığı görüşünde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus teleskopları, geçen yıl Mayıs ayında dünyaya 95 ışık yılı uzaklıktaki "HD 164595" isimli bir yıldızdan bir radyo sinyali aldı. Sinyali dünya dışı varlıkların ya da popüler ifadesiyle uzaylıların göndermiş olabileceği üzerinde duruluyor. Ancak bazı bilim insanları ise bu iddiayı inandırıcı bulmuyor. Uzay araştırmacıları şimdi bu sinyalin sırrını çözmeye çalışıyor.

  Mars'ta yaşam deneyi sona erdi

  Sinyal ilk kez Mayıs 2015'te Rus teleskopları tarafından keşfedildi. 95 ışık yılı uzaklıktaki "HD 164595" isimli güneş benzeri bir yıldızdan geldiği anlaşıldı. 1 yıl sonra duyurulan keşifse uzay bilimcilerini oldukça heyecanlandırdı. Dünya dışı yaşam araştırmalarını yürüten SETİ adlı ekip, sinyali takip altına aldı.

  NASA, uzay istasyonunu satıyor

  Tespit edilen gizemli sinyaller bilim dünyasını ikiye ayırdı. Bazı bilim insanları olağandışı buldukları sinyalleri uzaylıların göndermiş olması ihtimalini değerlendiriyor. Hatta söz konusu uzaylıların medeniyetleri insanlarınkinden çok daha gelişmiş olabilir.

  Ancak çoğu bilim insanı, o gizemli sinyalin tekrarlanmasını bekliyor. Çünkü bu sinyaller daha önce de duyulan başka sinyallere de benzer. O yüzden, eldeki bilgiler henüz bu iddiayı doğrulamak için yetersiz. SETİ'nin yöneticilerinden Seth Shostak da sinyalin uzaylılarla ilgili olduğunu düşünmüyor. Shostak, "Ruslar, sinyali bir kez daha bulmuş olsalardı birini arar, ilginç bir sinyal bulduk derlerdi. Ama bunu yapmadılar. Bence onlar da sinyalin dünya dışı varlıklardan geldiğine ikna olmuş değiller. Biz de sinyali bir kez daha bulmayı başaramadık. Bu yüzden sinyalin yeryüzünden geldiğini düşünüyorum" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önümüzdeki ay Meksika'da Uluslararası Uzay Kongresi toplanacak. Gizemli sinyalin kongrede ateşli tartışmalara neden olması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow