hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin 2'nci astronotu uzaya gidiyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın uzay misyonu sona erdi. Gezeravcı bu konuda Türkiye'de ilkti ancak insanlı uzay çalışmalarının devamı da gelecek. Türkiye'nin 2. Astronotu Tuva Cihangir Atasever, nisan ayı başında uzaya gitmeye hazırlanıyor. Atasever gerçekleştireceği yolculukta uzay uçuşu yapacak. Bu uçuş sırasında da 7 farklı deneye imza atacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "MUAZZAM BİR GURUR DUYDUM"

  "Ne kadar güzel fırsat. Başvuruları açsalar da başvursak dedim. Muazzam mutluluk, gurur tabii. İnsanın idrak etmesi de zaman alıyor." Türkiye'nin 2'nci astronotu Tuva Cihangir Atasever, uzay programına kabul edildiğini öğrendiğinde yaşadıklarını bu sözlerle anlatmıştı CNN TÜRK'e. Atasever, nisan ayı başında uzaya gitmek için gün sayıyor. 

  Türkiyenin 2nci astronotu uzaya gidiyor

  ATASEVER: 4 DAKİKADA 7 BİLİMSEL DENEY YAPACAĞIM

  Yapacağı yolculukta bilimsel deneyler de gerçekleştirecek olan Atasever, "Ben bir yörünge altı uçuş olarak isimlendirilen uzay uçuşu gerçekleştireceğim. Yaklaşık 90 ile 100 kilometre arası bir irtifaya çıkıp, birkaç dakika mikro yerçekiminde kalıp, sonra çıktığım uzay aracı Dünya'ya geri dönmüş olacak. Bilimsel deneyler gerçekleştireceğiz. Mikro yerçekiminde 4 dakika geçireceğiz. O 4 dakikada 7 faklı deney icra etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiyenin 2nci astronotu uzaya gidiyor

  ESENOĞLU: DENEYLER ATMOSFERİN ÜST SINIRINDA OLACAK

  CNN TÜRK yayınına konuk olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Esenoğlu, Türkiye'nin 2'nci Astronotu Tuva Cihangir Atasever'in yapacağı deneylerin neler olabileceğini anlattı. "2'nci astronotumuzun da bu 100 kilometrenin altında yani 80 kilometre atmosfer içinde ama üst sınıra da yakın olacak. Temiz bir ortam ve atmosferin de üst tabakalarının meteoroloji bilgilerinin o şartlardaki yer çekimi ya da sınırlı yer çekimi ve atmosfer bilgisi içerikli projeler olabileceğini tahmin edebiliriz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiyenin 2nci astronotu uzaya gidiyor

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow