BM Teknoloji Bankası Gebze'de açıldı

BM Teknoloji Bankası Gebze'de açıldı

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Türkiye'nin ev sahipliğinde dünyanın az gelişmiş ülkelerinin teknoloji açığını kapatacak olan Teknoloji Bankası açıldı. Birleşmiş Milletler ve gönüllü vakıflar tarafından finanse edilecek banka ile amaç, 47 en az gelişmiş ülkenin yoksulluğunu ortadan kaldırmak, onlara yeni projeler sunmak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En az gelişmiş ülkelerin teknololjik gelişimi Gebze'de sağlanacak. Karar İstanbul'da 2011 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) konferasında alınmıştı. Çalışmalar sona erdi ve Teknoloji Bankası açıldı.

Yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı en az gelişmiş ülkelerin insani yardımın yanı sıra, uzun vadede kendi ayakları üzerinde durabilmesi için imkan yaratacak olan Teknoloji Bankası Gebze'deki TÜBİTAK yerleşkesinde bulunuyor.

En az gelişmiş ülke kategorİsinde 21'i İslam ülkesi olmak üzere 47 ülke bulunuyor. 33'ü Afrika kıtasında, 13'ü Asya ve Pasifik bölgesinde ve 1'i de Karayipler'de. Türkiye bu ülkelere yeni iş imkanı ve teknoloji sağlayan bankaya ev sahipliği yapıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birleşmiş Milletler üye ülkeleri ve özel sektör gönüllüleri ile finanse edilecek olan Teknoloji Bankası ile projeler üretilecek. İlk aşamada Gine, Haiti, Sudan, Doğu Timor ve Uganda'nın teknoloji ihtiyaçları değerlendirilecek. Amaç en az gelişmiş ülkelerin yoksulluğunu ortadan kaldırmak.