hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DE-CIX İstanbul Zirvesi 2020, Yeni Dünya Düzeni: Birbirine Bağlı Olmak Temasıyla Yayında!

  Bu sene 5’incisi gerçekleşen DE-CIX İstanbul Zirvesi 2020, her zaman olduğu gibi 2020 yılında da sektörün önde gelen oyuncularının katılımı ile tüm internet ekosistemini bir araya getiriyor. COVID-19 salgını nedeniyle bu sene online olarak gerçekleşen zirve, Cem Seymen moderatörlüğünde cnnturk.com üzerinden izleyiciler ile buluşuyor.

  0.00 – 5.30 Hoş geldiniz

  5.30 – 10.00 DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile açılış

  10.00 – 12.40 DE-CIX International CEO'su Ivo Ivanov, hoş geldiniz mesajı

  12.40 – 19.40 DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile sohbet

  22.40 – 32.45 DE-CIX Kurumsal Birbirine Bağlantı Federasyonu'nu sunar, DE-CIX International CEO'su Ivo Ivanov

  33.06 – 36.30 Sektörden Kısa Kısa: Önder Güler, Google / Serkan Sevim, Medianova / Kemal Ucuzcu, Telekom Italia Sparkle / Mustafa Uçar, Türknet

  36.30 – 57.00 Canlı Panel: Bülent Şen, DE-CIX / Ali Nezih Sözmen, Türk Telekom International/ Cüneyt Batmaz, Microsoft

  57.00 – 1.00.12 Sektörden Kısa Kısa: Önder Güler, Google / Serkan Sevim, Medianova / Kemal Ucuzcu, Sparkle / Mustafa Uçar, Turknet

  1.00.12 – 1.15.50 Video Panel: Musa Savas, Bilişim Gazetecisi / Emre Erdem, Turkcell / Serdar Birlik, Vodafone / Aslan Saranga, Domino’s Pizza

  1.15.50 – 1.32.20 T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Dr. Ömer Fatih Sayan

  1.32.20 – 1.36.26 DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile kapanış


  COVID-19 sürecinde ayakta tutan güç: İnternet

  2015 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin tek resmi İnternet Değişim Noktası olan DE-CIX, DE-CIX İstanbul Zirvesi’ni her sene bağlantı dünyasının önde gelen konu ve konuklarıyla Kafkaslar, Balkanlar ve Orta Doğu için bağlantı üssü olarak gördüğü İstanbul’da gerçekleştiriyor. 2020 yılında COVID-19 nedeniyle online olarak gerçekleşen zirve, korona virüs sonrası dünyanın içinde bulunduğu yepyeni dönemi bağlantı perspektifi ile konu alıyor. Yeni Dünya Düzeni: Birbirine Bağlı Olmak başlığı altında gerçekleşen zirve, pandemiyle birlikte iş süreçlerinden aile hatta komşu ilişkilerine kadar her şeyin internete bağlı olduğu ve dünyanın internetle ayakta kaldığı yeni dünya düzenini masaya yatırıyor. Yeni dünya düzeninin yarattığı birbirine bağlı olma gerekliliğini merkeze alan zirve, konuşmacılarla birlikte birbirine bağlı olmanın ve genel olarak tüm bağlantı ekosisteminin geleceğini detaylarıyla ele alıyor.

  Konuşmacılardan panellere zengin içerik

  Türk Telekom International ve Microsoft sponsorluğunda gerçekleşen DE-CIX İstanbul Zirvesi 2020, DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile Cem Seymen’in kısa bir açılış sohbeti eşliğinde başlıyor ve DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov’un online olarak katıldığı hoş geldiniz konuşmasıyla devam ediyor. Bülent Şen’in İnternet ekosisteminde DE-CIX’in rolünü anlattığı ve şirketin globalde 25’inci, Türkiye’de 5’inci kuruluş yıl dönümü olduğunun altını çizdiği konuşmasından sonra Ivo A. Ivanov tekrar ekranlara geliyor. Ivo A. Ivanov’un DE-CIX’in Nesnelerin İnterneti dünyasında kurumları da içine alan yepyeni bağlantı platformu Global Birbirine Bağlantı Federasyonu’nu anlattığı konuşmasından sonra CNN Türk stüdyolarından yayınlanan panel ile zirve devam ediyor. DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü, Bülent Şen, Türk Telekom International Batı Satış Direktörü Ali Nezih Sözmen ve Microsoft Azure & Hibrit Bulut Platformları Direktörü, Cüneyt Batmaz’ın katıldığı panelin konusu ise “Operatörlerden Bulut Hizmetlerine, Yeni Dünya Düzeninde Bağlantı Ekosistemi.”

  T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ömer Fatih Sayan da zirvede

  İnternet Ekosistemi Yeni Dünya Düzeni'ne Nasıl Uyum Sağladı? başlıklı video panel ise Turkcell Uluslararası ve Toptansatış Yönetimi Direktörü Emre Erdem, Vodafone Türkiye Toptan Satış Kıdemli Müdürü Serdar Birlik ve Dominos Pizza Eurasia Group CEO’su Aslan Saranga ve Bilişim Gazetecisi Musa Savaş’ın katılımlarıyla gerçekleşiyor. COVID-19 sonrası bağlantı alanında aldıkları önlem ve gelecek vizyonlarını aktardıkları video panelin ardından, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ömer Fatih Sayan'ın zirve özelindeki açıklamaları ekranlara geliyor.

  Cem Seymen ve DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen’in kapanış sohbeti ile son bulan yayında ayrıca internetin ve DE-CIX’in 25 yıllık yolculuğundan bağlantı dünyasının geleceğine kadar pek çok video ve DE-CIX iş ortaklarının görüşlerinin de yer aldığı DE-CIX İstanbul Zirvesi, CNN Türk işbirliğinde 5’inci kez bağlantı ekosistemini bir araya getiriyor.

  Dünyanın lider İnternet Değişim Noktası DE-CIX’te rekor saniyede 10 Terabit

  1995 yılında Frankfurt’ta bir postane binasında kurulan ve kuruluşunun 25’inci yılı olan 2020 yılına geldiğimizde dünya genelinde 13 ülke, 25 lokasyonda faaliyet gösteren DE-CIX, veri merkezi ve operatör bağımsız bir İnternet Değişim Noktası. Dünyadaki en büyük İnternet Değişim Noktası olarak, Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Yakın Doğu, Asya ve Kuzey Amerika pazarındaki önde gelen uluslararası oyuncular da dahil olmak üzere, 100’den fazla ülkeden 2000’in üzerinde operatör, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISPs) ve içerik sağlayıcısına hizmetlerini ulaştırıyor. DE-CIX’ platformunda bulunan müşterilerin bağlı kapasiteleri dünya genelinde 60 Terabit’in üzerinde. Sadece Frankfurt’ta en yoğun trafikte saniyede gerçekleşen veri trafiği ise 10 Terabit’in üzerinde. Saniyede 10 Terabit, HD kalite 2,2 milyon videonun aynı anda iletimine eşit.

   

  İLANDIR.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow