RTÜK internet denetimi için yönetmelik taslağını hazırladı

Video: RTÜK internet denetimi için yönetmelik taslağını hazırladı

İnternet yayınlarına denetim yolda. Bu konudaki ilk adım mart ayındaki torba kanunla gelmişti. Ardından RTÜK yönetmelik taslağını düzenledi. İnternetten milli ve manevi değerlere, genel ahlaka aykırı olan yayınlar yapılamayacak. Çocukları istismar eden, şiddeti özendiren yayınlar da bitecek. Ve yayınlar için lisans gerekecek.

Dizi ve radyo yayınları kapsam içinde

İnternet yayıncılığında yeni bir dönem başlayacak. İnternet ortamındaki yayınlar için de denetim, yeni kurallar gelecek. RTÜK'ün hazırladığı yönetmelik taslağında son düzeltmeler yapılıyor. Yeni kurallar internet üzerinden dizi yayını yapan kanallar, radyo yayınları ve çok kanallı platform hizmetlerini kapsıyor. Sosyal medya üzerinden yayın yapılan bireysel kanal ve yayınların kapsam dışı olduğu belirtiliyor.

Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olan yayınlar yapılamayacak. Alkol, tütün ürünleri, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı ile kumar oynamayı özendiren, çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeren, şiddeti teşvik eden türde yayınlara da izin verilmeyecek. Dini istismara yönelik yayınlara da dur denecek. Küfür içerikli sözler de artık internet ortamında açık açık ifade edilmeyecek. Çocukları istismar eden, şiddeti özendiren yayınlar da bitecek.

İzleyici ve dinleyicileri yanıltıcı, "ara kazan", "bul kazan" gibi yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ile ikramiye vaadedenler de yakın markajda olacak. Sağlık beyanınla bitkisel gıda takviyeleri, benzeri destekleyici ürünler ile cinsel içerikli ürünlerin satışına aracılık eden, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarına yönelik televizyon ile radyo yayınlarını internet ortamından denetimsiz olarak yapanlar da takipte olacak.

Lisans almayan yayın yapamayacak

Ve en önemli kurallardan biri de lisans olacak. Düzenleme devreye girince internet yayıncılarının lisans için RTÜK'e başvurması gerekecek. Lisans almayan internet yayıncı kuruluşları yayın yapamayacak. Ama lisans almayanlar için bazı aşamalar var. İlk aşamada eğer lisanssız yayın yapan tespiti olursa 3 aylık lisans ücretini peşin yatırılması istenecek. Bu durumda internet ortamındaki yayınlara üç ay süre ile devam edilebilme olanağı tanınacak. Üç aylık ücret peşin yatırılmaz veya 72 saat içinde yayına son verilmezse erişim engelleli gelecek. Bunun için konuya ilişkin üst kurul kararının sulh ceza hakimince yargı kararına bağlanması şartı aranacak.

Tüm bunlar yönetmelik resmi gazetede yayımlanınca devreye girecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS