Yüz tanıma sistemi davaya konu oldu | Video

Video: Yüz tanıma sistemi davaya konu oldu | Video

Bir cep telefonunda yüz tanıma sistemi, ilginç bir davaya konu oldu. Telefonunun güvenlik kilidinde açık olduğunu iddia eden kişi tazminat talebinde bulundu. Avukat Nursel Tiryaki, detayları CNN TÜRK'e anlattı.

Yüz tanıma sistemi davaya konu oldu. Mağdur olduğunu iddia eden iki kardeş tazminat istedi.

Telefonlarda güvenlik önlemleri her geçen gün artıyor. Yüz tanıma sistemi de o önlemlerden sadece biri. Bu sistemde cihazın sahibi, önce yüzünü telefona tanıtıyor. Ardından yüzünü her ekrana tuttuğunda telefonun tuş kilidi açılıyor. Bu özellik güvenlik amacıyla geliştirilse de ilginç bir davaya konu oldu. Avukat Nursel Tiryaki, "İlgili firmanın üretmiş olduğu güvenlik önlemleri ve koruma tedbirlerine dayanarak üretmiş olduğu telefonu müvekkilim satın almıştır. Telefon Face ID özelliği olan bir telefon. Kesinlikle milyonda bir açma olasılığı ve ikiz kardeşlerin bunu açabileceği söyleniyor" dedi.

Fakat iddiaya göre yüz tanıma sistemi olan bir son model telefon, cihazın sahibinin kendisinden 5 yaş büyük olan ve kendisine çok benzemeyen kardeşi tarafından açıldı. Mağdur olduğunu iddia eden kişi tazminat talebinde bulundu. Ve dava kapsamında bilirkişi raporuna başvuruldu. Avukat Nursel Tiryaki, "Bilirkişi atandı. Bilirkişi önünde telefon güneş ışığı almadan, güneş ışığı alarak her şekilde her açıdan değerlendirilerek açıldı. Hem ablasının hem kardeşinin defalarca sıfırlanarak aynı şekilde ikisi tarafından açıldığı görüldü. Ve telefonun yine ayıplı olduğu ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili dava devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS