Son dakika: Füze teknolojileri gelişiyor | Video

Video: Son dakika: Füze teknolojileri gelişiyor | Video

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, füze teknolojileri alanındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Yapılan açıklamada, "Soğuk atış teknolojisinin yanında, füze yönelim kontrol teknolojisini de geliştiriyoruz" denildi.

Soğuk atış teknolojisinin yanında, füze yönelim kontrol teknolojisinin de geliştirildiği duyuruldu. Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, füze teknolojileri alanındaki çalışmalarına devam ediyor. Enstitü son olarak füze yönelim kontrol teknolojisi geliştirdiklerini duyurdu.

Yeni teknolojiyle füzelerin hedefe yönlendirilmesi ya da karşı tedbir sistemlerinden sakınma manevrasında kullanılıyor. Uçuş yörüngesini hesaplayan bilgisayardan alınan verilerle yapılacak manevra hesaplanarak püskürtme zamanı belirleniyor. Ardından uçucunun gövdesi içinde önceden depolanan yakıt, lülelerden püskürtülerek sistemi istenen yörünge doğrultusunda yönlendiriyor. Yönelim değiştirme sistemleri, önceki teknolojiye göre çok daha keskin manevralar yapılmasına olanak sağlıyor.

Füze yönelim değiştirme sistemi mühimmatların özellikle çok yüksek süratlerde keskin manevralar yapabilmesi için kritik öneme sahip. Füze manevra kontrol teknolojileri alanında önemli bir kilometre taşı olarak görülen donanım, aynı zamanda dikey lançerlerden fırlatılan füzelerin hedef doğrultusuna yönlendirilmesi için de kullanılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS