Süpersonik İHA Göksungur için çalışmalar başladı

Video: Süpersonik İHA Göksungur için çalışmalar başladı

TUSAŞ mühendisleri Türkiye'nin ilk süpersonik insansız hava aracı olacak Göksungur için kolları sıvadı. Ürettikleri ANKA ve Aksungur ile gökyüzünde ses getiren mühendisler, saatte bin 600 kilometre hıza çıkabilecek olan Göksungur'u 2020 yılı içinde gökyüzü ile buluşturmak için çalışacak. Süpersonik İHA'nın kabiliyetleri de dikkat çekiyor.

Önce ANKA ardında Aksungur gökyüzü ile buluştu. Ürettikleri yerli hava araçlarıyla gökyüzüne hükmeden TUSAŞ mühendisleri, bu kez süpersonik İHA Göksunugur için kolları sıvadı. Açıklamayı TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil bir savunma dergisine yaptı.

18 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan yüksek faydalı yük kapasiteli İHA Aksungur'un, 2020 yılının ilk çeyreğinde güvenlik güçlerinin hizmetine sunulmasıyla TUSAŞ mühendisleri hız kesmeden Türkiye'nin gök yüzündeki becerisini arttırmak için harekte geçecek. Kotilin açıklamasına göre sesten hızlı olacak olan Göksungur, 2020 yılı içerisinde gökyüzü ile bulaşacak.

Göksungur'un motoru turbo jet olacak. Bu motor için yine TUSAŞ tarafından üretilen yüksek hızlı hedef uçak sistemi Şimşek'in motoru geliştirilecek. Saatte yaklaşık bin 600 kilometre hıza ulaşması hedeflenen Göksungur, radarda kendisini F-16 savaş uçağı gibi gösterip karşındaki radar aldatma donanımına sahip olacak.

Göksungur'un yetenekleri bununla da sınırlı değil. Süpersonik İHA, Türkiye'nin ilk muharip uçağıyla da entegre olacak. Muharip uçakta bulunan pilot etrafındaki Göksungur'u da yönetebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS