hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Topraksız tarım serası ürün vermeye başladı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin kurduğu topraksız tarım serası ürün vermeye başladı. Amaç milli tarıma destek ve tarımsal üretimin artması. CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve Güngör Yılmaz bu serayı dolaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çilek, domates, marul... Kokusu da, tadı da tarladan yeni çıkmış gibi. Ama onlar topraksız yetişiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin milli tarıma destek için Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle hazırladığı proje, ürünlerini vermeye başladı.

  Topraksız tarım serası ürün vermeye başladı

  Topraksız tarım diyoruz. Peki, topraksız tarım nasıl gerçekleşiyor? Sağlıklı mı? Bitkiler topraksız olarak nasıl ürün veriyor? CNN TÜRK'e konuşan İBB Ziraat Mühendisi Yusuf Akbilek, "Toprak kullanmadan yetiştirdiğimiz iki tarz yöntemimiz var. Biri tamamen su içerisinde üretmiş olduğumuz kıvırcıklarımız var. Bir de kokopit dediğimiz çilek ve domates ürünlerimiz var. Havuz sisteminde tamamen bitkinin köklerine gelen fideleri, kökten temizledikten sonra strafor içerisinde havuzumuza yerleştiriyoruz. Bu yerleştirdiğimiz su tamamen bitkinin istemiş olduğu besin elementiyle dolu olan bir su" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Topraksız tarım serası ürün vermeye başladı

  Çilek ve domateste kullanılan yöntem farklı

  Çilek ve domateste kullanılan yöntemin farklı olduğunu söyleyen İBB Ziraat Mühendisi Yusuf Akbilek, "Bu teknikte ortam kültürü dediğimiz bir sistem var. Bitkilerin fidelerini diktiğimiz bir kokopit sistemi var. Bu kokopit sisteminde, Hindistan cevizinin dış kabuklarının rendelenmiş halini bir pakete koyuyoruz. Bitkinin tamamen organik bir materyal içerisinde büyümesini sağlıyoruz. Bu büyüme esnasında, bitkiye beslenmesiyle ilgili olan ihtiyacını, otomasyon sistemiyle bitkinin kök bölgesine enjekte ettiğimiz zaman, bitki istemiş olduğu besin elementini hiç arayışa girmeden ayağına gelmiş olarak bulduğu için gelişmesini daha erkence yapıyor" şeklinde konuştu.

  Topraksız tarım serası ürün vermeye başladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tohumlamada arılar kullanılıyor

  Seranın ana unsurları arasında arılar da var. Arılar, tohumlamayı yaparak, doğal ve sağlıklı bir ürün elde edilmesini sağlıyor. İBB Ziraat Mühendisi Yusuf Akbilek, "Kestiğiniz zaman içerisinde çekirdek var ise bu hormon kullanılmamıştır ve tamamen doğal bir şekilde döllenmiştir anlamına geliyor. Biz burada hiçbir şekilde hormon kullanmadan doğal yetiştiricilik yaptığımız için bu ürün çok rahatlıkla oturup yiyebilirsiniz" diye konuştu.  

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow