Uzmanların 'mutlaka kapatılmalı' dediği iş yerleri ölüm saçıyor

Video: Uzmanların 'mutlaka kapatılmalı' dediği iş yerleri ölüm saçıyor

Kot taşlama işi yapanlar ölümcül silikozis hastalığına yakalanıyor. Hastalık ölümlerle gündemde kalmaya devam ediyor. Mehmet Başak da bu hastalardan birisi. Şuan solunum ünitesine bağlı yaşam mücadelesi veriyor.

Mehmet Başak 46 yaşında. 10 yıl boyunca kum ve hava ile kot taşlama işi yaptı ve silikozis hastalığına yakalandı. 11 yıldır silikozis hastası, ancak ilaçlara parası yetmediği için son 5 yıldır solunum ünitesine bağlı yaşam mücadelesi veriyor. İşe başladığında bu hastalıktan haberi yoktu. 10 sene sonra izlediği haber sonrası hastaneye gitti sonucu öğrendi. Eşi Zeynep Başak eşinin yanından bir an olsun ayrılmıyor. İddiasına göre eşinin bu duruma gelmesine sebep olan işyeri hala çalışıyor. Uzmanlara göre, hava ile kot taşlama işi yapan yerler mutlaka kapatılmalı.


Silikozis hastalığını tedavi ile iyileştirmek mümkün değil. Mehmet Başak'ın yetkililerden tek isteği, sağlık hizmetlerinden yararlanmak. Artık maddi gücü kalmadı, ona bakmak için çocukları okulu bıraktı. 7. kattaki evinden dışarı çıkamıyor, çünkü binasında asansör de yok. Öncelikle evinin giriş katında bir yere taşınmasını, sonra da tedavi için kendisine yardım edilmesini bekliyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS