hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  12 yıl sonra yerine kondu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yavuz Sultan Selim'in çamurlu kaftanı 12 yıl aradan sonra yeniden sandukanın üzerindeki yerini aldı. Fatih türbesindeki restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla, kaftan vasiyete uygun olarak yerine kondu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden dönerken üzerinde olan çamurlu kaftan şimdi 496 yıllık. Yıllar boyunca sergilenen kaftan zamanla yıpranınca 2005 yılında resterasyon amacıyla kaldırıldı.

  Özel bir ekip ipek kaftanı aslına uygun restore etmek için tam 3 yıl boyunca çalıştı. Bu sırada türbe restorasyona girince kaftan yine sergilenemedi. Bu nedenle kaftanın çalındığı iddiaları ortaya çıksa da bakanlık o iddiaları yalanlamıştı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandumdan hemen sonra türbeyi ziyaret etti ve 12 yıl sonra tekrar yerine konulan kaftanın üzerindeki örtüyü kaldırdı. Kaftan artık cam bir vitrinin içerisinde sergileniyor. İçerisine yerleştirilen iklimlendirme cihazı vitrinin içindeki ısı, ışık ve nem ölçümünü yapıyor. Böylece kaftanın tekrar zarar görmesi engellenmiş olacak.

  Kaftanın burada olmasının önemi; yazılı bir belgeye dayalı olmasa da Yavuz Sultan Selim'in vasiyeti olduğu...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarihi kayıtlara göre; Mısır seferi dönüşü dönemin alimlerinden İbn-i Kemal'in atının ayağından Yavuz Sultan Selim'in üstüne çamur sıçradı; Sultan da "Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim için süstür, şereftir. Öldüğümde üstüme örtün'' dedi ve kaftan sandukanın üzerindeki yerini aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow