1987 kışının tanığı, yaşanılanları CNN TÜRK'e anlattı

1987 kışının tanığı, yaşanılanları CNN TÜRK'e anlattı

Mart kapıdan baktırdı. Hafızalara 1987 kışı geldi. Peki o kış neler yaşandı, şartlar nasıldı? CNN TÜRK muhabiri Burçak Bozkuş ve kameraman Ümit Sertabipoğlu, 1987 yılı İBB Sağlık Daire Başkanı Reha Arar'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adeta bir şehir efsanesine dönen, şu günlerde adını çok sık duyduğumuz 1987 kışı.. İstanbul eski İstanbul değil, şartlar bugünkü gibi hiç değil. Zor bir kıştı, çetin bir kıştı. Peki, 1987 kışında neler yaşandı?

O kışın birebir tanığı, dönemin İstanbul Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Reha Arar, habersiz gelen kara kışa hazırlıksız yakalanan İstanbul'un zor günler geçirdiğini söyledi. İşte Arar'ın açıklamaları:

"EN KÖTÜ KIŞ 1987 KIŞIYDI"

En kötü kış 1987 kışıydı. 4 Mart 1987 günü, İstanbul Belediyesi'nde görev yaptığım 5 yılın en zor günlerinden birisiydi. O gün akşam üzeri başlayan ve giderek yoğunluğunu artıran kar fırtınası İstanbul'u adeta esir almıştı. O yıllarda elimizdeki araç gereç, çok daha bugünkünden azdı. Böyle bir tedbir de yoktu İstanbul'da.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"40 - 70 PERSONEL TELSİZLERLE ÇIRPINIYORDU"

Günlerce uyumadık. Herhangi bir sağlık değil, temizlik ihtiyacımızı bile giderecek tedbirleri bulamıyorduk. Şimdiki Fatih Saraçhane'deki hıfzıssıhha merkezinin en üst katındaki bir divanda birçok arkadaş uzanarak uyuduk. Bu olay 12 gün yoğun şekilde sürdü ve gün zarfında aşağı yukarı kriz merkezindeki 40'tan 70'e çıkan personel telefonla telsizlerle çırpınıyordu.

 "EMİNİM Kİ BU SENEKİ KAR BİZİ O DERECE ETKİLEMEZ"

Eminim ki bu seneki kar, kış bizi o derece etkilemez. 1987 yılında yağan kar kadar yağsa bile bugün eldeki araç gereç, teknoloji, şehirdeki vatandaşı bu kadar etkilemez. O zaman İstanbul'daki toplam ekip sayısı 50'nin altındaydı.