hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2. el araç satışında IBAN tuzağı!

  Dolandırıcılar araç alım-satımında bir yöntem daha geliştirdi. İkinci el araç satışında başkasına ait IBAN üzerinden para alışverişine zorlanan vatandaşlar satış sonrası mağdur ediliyor. Peki bu tuzağı düşmemek için nelere dikkat etmeli? Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er ve Kameraman Bilal Söyleyenoğlu'nun haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2. el araç piyasasında satışlar durdu ama dolandırıcılıklar artmaya başladı. Yeni sahtekarlık yöntemi noterlerin dikkatini çekti. Dolandırıcıların IBAN tuzağı ortaya çıktı.

  2. el araç alırken ya da satarken dikkat dolandırıcıların IBAN tuzağına düşebilirsiniz.

  DOLANDIRICILAR BU TUZAĞI NASIL UYGULUYOR? 

  Araç Satış Temsilcisi Sercan Oktay, “Aracı alan kişiyle noter satışında devri üstüne alan kişiyle, parayı gönderen kişi farklı kişiler oluyor. Fakat bu işi her gün yapmadığı için vatandaşımız bunlara da dikkat etmiyor. Sonrasında aracın noter satışı tamamlandıktan sonra parayı gönderen kişi devreye giriyor. ‘Aracın alımı için ben size bir para gönderdim fakat aracı bana vermediniz’ diyerek vatandaştan şikayetçi oluyor” sözlerini kullandı.

  Bu yöntem araç alırken de satarken de uygulanabiliyor. Hem araç almak isteyenler hem de aracını satanlar hedef oluyor.

  Oktay, “Dolandırıcıların satıcı olduğu bölüm var.  Orada vatandaşa hiç alakası olmayan bir kişinin IBAN’ı verilip, o hesaba parayı bir şekilde alıyorlar. Muhatap parayı gönderen ile hesap sahibi oluyor. Dolandırıcı kişi ortadan yine kayboluyor” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar araç satışında bütün bilgilerin taraflar arasında kontrol edilmesi tavsiyesinde bulundu.

  Sercan Oktay, “Muhakkak hesaplarına gelen paranın açıklamasını kontrol etmeleri yani para geldi ama kimden geldi ve açıklamada ne yazıyor? Bazen hesabınıza bir para geliyor ve açıklamasına ‘şu tarihte ödenecek borç’ diye yazılıyor. Burada maalesef vatandaş mağdur ediliyor. Günü geldiğinde o parayı ödemek zorunda kalıyor” dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow