Son Dakika

2002'den beri anayasa değişimleri

A A

09.02.2021 - 16:14

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadar anayasanın 134 hükmünde değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikler Türk siyasi hayatına damga vurdu. Cumhurbaşkanlığı sistemi de anayasanın değiştirilmesiyle hayata geçti. İşte Türkiye'nin 19 yıllık anayasa değişikliği serüveni...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "yeni anayasa" çağrısı siyasetin gündeminde. Henüz partiler arası "anayasa mekanizması" kurulmadı ancak açıklamaların gündeminde bu çağrı var. Peki Türkiye'de AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana kaç anayasa değişikliği yapıldı?

2004'TE İDAM KALDIRILDI, DGM'LER KAPATILDI

AK Parti 19 yıllık iktidarında 12 anayasa değişikliği düzenlemesi hazırladı. 177 maddelik anayasanın 30'u aynı maddede olmak üzere toplam 134 hükmünde değişikliğe gidildi. İlk kritik anayasa değişikliği 2004'te gerçekleşti. Bu değişim, Türkiye'yi Avrupa Birliği üyelik müzakereleri sürecine götürdü. Paket kapsamında devlete kadın-erkek eşitliğinin sağlanması görevi verildi. İdam cezası kaldırıldı. Uluslararası anlaşmaların yasalardan üstün olduğu yönünde hüküm kuruldu. Devlet güvenlik mahkemeleri kapatıldı.

2007'DE CUMHURBAŞKANI'NI HALK SEÇMEYE BAŞLADI

Takvimler 2007'nin nisan ayını gösterdiğinde Meclis'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 krizi yaşandı. AK Parti bu dönemde erken seçim kararı alarak, Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesini öngören anayasa değişikliğini gündeme getirdi. Referanduma giden değişiklik yüzde 68.95 oyla kabul edildi.

2010'DA YAŞ KARARLARI DA YARGI DENETİMİNE SOKULDU

Bir kritik değişiklik de 2010 yılında gerçekleşti. Yaş kararları yargı denetimine sokuldu. AYM ve HSK'ya üye gönderme kriterleri değiştirildi. Vatandaşlara Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapma hakkı getirildi

2016 DEĞİŞİKLİĞİ MECLİS'İ ETKİLEDİ

2016'da yapılan anayasa değişikliği ile Meclis'te bekleyen milletvekilli fezlekelerinin işleme alınması için bir kereliğine dokunulmazlıklar kaldırıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ 2017'DE HAYATA GEÇTİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş de yine 2017'de anayasa değişikliği ile yapıldı. Yönetim sistemi değişikliği ile başbakanlık kaldırıldı, Cumhurbşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildi.