2020'ye büyük bir keşifle girdi

Video: 2020'ye büyük bir keşifle girdi

İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında başlayan Antik Bathonea Kazılarında, yaklaşık bin yıl önce Afrika kıtasından geldiği düşünülen bir insana ait kafatası ve çeşitli kemikler bulundu.

İstanbul'un tarih öncesini aydınlatmak için on yıl önce Küçükçekmece Gölü kenarında başlayan Bathonea kazıları, 2020 yılına büyük bir keşifle girdi.


2008 ve 2009 yıllarında dünyanın en büyük arkeolojik keşifleri listesine giren Bathonea'da, yaklaşık bin yıl önce Afrika kıtasından geldiği düşünülen bir insana ait iskelet bulundu.


Kafatası, bulunan 70 kafatasından farklı olarak daha geniş yüz ve alın yapısı, yayvan burnu ve öne çıkık çenesiyle dikkat çekti. Adalet Bakanlığı İstanbul Adli Tıp Kurumu Kemik ve Diş İnceleme Şubesi Müdür vekili ve Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Turan, kafatasının Afrika kıtasından gelen bir insana ait olduğu düşüncesinde yoğunlaştı.


İskeletin kafatası ve beden kemiklerinde yapılan incelemede Afrika'dan ticaret malları getirip satan bir tüccar olduğunu düşünülüyor. Afrikalı tüccarın doğal yollarla öldüğü belirlendi.


Kazı başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün ise kafatasının Bathonea'daki arkeolojik çalışmaların devam etmesi için önemli mesaj verdiğini ve kazıların ilerlemesiyle kent tarihinin dünyayı daha çok şaşırtacağını belirtiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS