27 Mayıs 1960 mağdurları için başvurular başladı

Video: 27 Mayıs 1960 mağdurları için başvurular başladı

27 Mayıs 1960 darbesi sonrası zarar görenlerin tazminat taleplerini görüşecek olan komisyonun çalışma esaslarına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçti. Mağdurlar ve varisleri 24 Mayıs'a kadar komisyona başvurup komisyon kararını takip eden dört ay içinde tazminat alabilecek.

27 Mayıs 1960 askeri darbe mağdurlarının zararlarının tazmini amacıyla kurulan komisyonun çalışma usul ve esasları belirlendi. 27 Mayıs darbesi mağdurları ve varisleri devletten tazminat alacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, darbe sonrası kurulan yüksek adalet divanı tarafından haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülenler ya da bu kişilerin mirasçıları, maddi ve manevi zararlarının hazine tarafından karşılanması için komisyona başvurabilecek.

Komisyon, başkan olarak belirlenen Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan'ın çağrısı üzerine, en az beş üyenin katılımıyla toplanacak. Üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar alınacak. Komisyon kararında belirlenen maddi ve manevi tazminatlar, kararın kesinleşmesini takip eden dört ay içinde ödenecek. Başvurunun son tarihi ise 24 Mayıs 2021 olarak açıklandı.

Yassıada teklifi geçen yıl Meclis'te oybirliği ile kabul edilmişti. Kabul edilen teklifle 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra, Yüksek Adalet Divanı'nın verdiği tüm kararlar hükümsüz hale gelmiş, Yassıada'da yargılananlara ya da varislerine tazminat hakkı doğmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS