hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  3 bin 59 eser Türkiye'ye getirildi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda 2023'te 3 bin 59 eser yurda geri getirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, o eserlerle ilgili bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'den çalınan 3 bin 59 tarihi eser, 2023'te ülkeye getirildi. İade çalışmaları kapsamında yurda getirilen eserlerle ilgili bilgileri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy açıkladı. Bakan, "Ülkemizden çalınan eserlerimizin iadesi çalışmalarına 2024 yılında da aynı özveri ve kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

  3 bin 59 eser Türkiyeye getirildi

  Bakan, Antalya ve Burdur'daki Perge ve Boubon Antik Kentleri kökenli imparator heykellerinden, Zeugma kökenli stel ile Urartu dönemi eserlerine kadar binlerce tarihi mirasın artık doğduğu topraklarda sergilendiğini belirtti.

  Ersoy, 2023'te Türkiye'ye iadesi sağlanan eserlerle ilgili de bilgi verdi. Bulgaristan'dan 2 bin 940 sikke, ABD'den Milattan Sonra üçüncü yüzyıla ait mermer imparator başları, İtalya'dan ise üzeri yazıtlı Gaziantep Zeugma kökenli mezar stelinin iadesi gerçekleştirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 bin 59 eser Türkiyeye getirildi

  İsviçre'den ise Urartu dönemine ait bronz kaplar, at koşum takımı parçaları, kusura tipi idol ile Roma dönemine ait bir geyik figürü geçtiğimiz yıl Türkiye'ye getirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow