hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  3 ülkeden Karadeniz'de mayın mutabakatı!

  Karadeniz'de bölgesel güvenliğe ve Karadeniz’deki istikrara katkı sağlayacak bir mutabakat imzalanacak. Türkiye öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan iş birliği ile Karadeniz deniz mayınlarına karşı daha güvenli hale getirilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin öncülüğünde, Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı, Romanya ve Bulgaristan ile başlatılan ‘üçlü girişim’ kapsamında Karadeniz mayın karşı tedbirleri görev grubu mutabakatı perşembe günü İstanbul’daki Kalender Kasrı’nda imzalanacak.

  Türkiye, bölgesel güvenliğe ve Karadeniz’deki istikrara katkı sağlayacak bu mutabakatın imza törenine ev sahipliği yapacak.

  26 Mart 2022 tarihinden itibaren mayın gözetleme faaliyetleri kesintisiz olarak sürdürülüyor.

  Romanya ve Bulgaristan ile Karadeniz’de sürüklenen mayın tehdidine karşı görev grubu oluşturulması hususunda mutabık kalınmış, teknik heyetler seviyesinde geçtiğimiz eylül ayında görüşmelere başlandı.

  Oluşturulacak görev grubu ile Karadeniz’de emniyete katkı sağlamak hedefleniyor.

  Mayına karşı tedbirler görev grubu, herhangi bir ülkeye veya yapıya karşı ya da alternatif olarak teşkil edilmemekte olup sadece savunma amaçlı faaliyet gösterecek.

  Mutabakat Romanya Savunma Bakanı, Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile birlikte imzalanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow