hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  5,8'lik depremde hasar gören bina yıkılıyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul Bağcılar'daki Demircan Sitesi'nde bulunan binalar, eylül ayında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde hasar görmüştü. Sitede yıkım başladı. Uzmanlara göre 1999 depreminden sonra bu binalarda güçlendirme yapılsaydı son depremde hasar görmeyebilirdi. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ve site sakini Ahmet Öztürk'le konuştu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eylül ayında silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar hasar gördü. Riskli olduğu gerekçesi ile boşaltıldı. O binaların bulunduğu yerlerden biri de İstanbul Bağcılar'daki Demircan Sitesi.

  263 haneli Demircan Sitesi'nde depremle birlikte kolonlar patlamıştı. 42 yıllık sitede yıkım başladı. Ancak uzmanlara göre eğer 1999 depreminde güçlendirme çalışması yapılsaydı binalar hasar görmeyebilirdi.

  Yıkılan binanın molozları arasındaki deniz kabukları görüldü. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Nusret Suna'ya göre deniz kumu inşaatta kullanılabiliyor fakat bir şartla:

  Beton parçası oldukça niteliksiz görünüyor. Burada deniz kumu kullanıldığı görülüyor. Tabii deniz kumu kullanılır. Kullanılmaz diye birşey yok ama yıkanır temizlenir elenirse elbette nitelikli beton üretilir. Ama bu malzemenin içinde hiç yıkanmamış, temizlenmemiş. Bu da betonun kapasitesini azaltıyo. Demiri okside edip çürütmeye başlıyor".

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Site sakinleri şimdi kirada. İstekleri ise sitenin bulunduğu yerin riskli alan ilan edilmesi, yeni evlerinin inşaatının bir an önce başlaması.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow