5 asırlık tarih, kaderine terk edildi

5 asırlık tarih, kaderine terk edildi

KAYNAKCNN TÜRK

İstanbul Fatih'te bulunan ve Topkapı Sarayı'nın girişine yakın bir noktada yer alan tarihi İshak Paşa Hamamı'nın son hali içler açısı. Otlarla kaplanan çatısı ve eskiyen duvarları ile harabeyi andıran tarihi hamamın son halini, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Mehmet Bulut görüntüledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

5 asrı aşkın tarihi ile İshak Paşa Hamamı'nın son hali içler acısı. Kimi tarihi yapının farkında ve harap haline üzülürken, kimi ise hamamın bir tarihi yapı olduğunu dahi yeni öğreniyor.

Sadrazam İshak Paşa Hamamı, Türk hamam mimarisinin en eski planlarından biri olan dört eyvanlı bir salon şeklinde inşa edilmiş. Bakımsızlığa rağmen eser ayakta durmaya çalışıyor. Tarihçiler ise tarihi hamamın bir önce restore edilmesi gerektiğini söylüyor. Restorasyon Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, "Topkapı Sarayı'nın hemen dışında Fatih dönemine ait önemli bir eser. Dünya mirası alanı içinde yer alıyor. Hem bulunduğu konum açısından hem önemi bakımından öncelikli bir eser. Bunun da kamu tarafından korunması çok önemli diye düşünüyorum. Bu konuda gerekli işlemlerin başlatılması uygun olacaktır" dedi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow