6 parti "Emek ve Özgürlük İttifakı"nı kurdu

6 parti "Emek ve Özgürlük İttifakı"nı kurdu

Siyasette 3'üncü ittifak resmen kuruldu. HDP'nin öncülüğünde bir araya gelen 6 parti, "Emek ve Özgürlük İttifakı"nı açıkladı. Peki, yeni ittifak hem ortak aday hem de seçimlere dair ne mesaj verdi? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP ÖNCÜLÜĞÜNDE YENİ İTTİFAK KURULDU

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın ardından siyasette 3'üncü ittifak da kuruldu. 6 parti bir araya gelerek, "Emek ve Özgürlük İttifakı"nı oluşturdu. Deklarasyonu da açıklandı.

Emekçi Hareket Partisi, Emek Partisi, HDP, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Türkiye İşçi Partisi ve Toplumsal Özgürlük Partisi'nin oluşturduğu ittifak, "Hep birlikte başaracağız" sloganıyla yola çıktı.

ittifak bildirgesinde, "Zamların durdurulması, ücretlerin açlık ve yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir düzeye çıkarılması, işten atmaların yasaklanması, istihdamın artırılması, temel tüketim maddelerinden alınan vergilerin kaldırılması ve yoksulluğu ortadan kaldıracak bir ekonomik programın izlenmesi en büyük toplumsal ihtiyaçtır" ifadelerine de yer verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İttifak bildirgesinde ortak adaylık mesajı verilmedi. ittifaka dair değerlendirmeler yapan HDP'li Tuncer Bakırhan, "Düşüncemiz ortak ilkeler etrafında bütün muhalefet partilerinin ortak bir aday çıkarması gerektiği yönündedir. Bu meseleleri gündemimize alıp net bir tavır ortaya koyacağız" değerlendirmesi yaptı.

"KILIÇDAROĞLU KUCAKLAYICI BİR PROFİL"

Bakırhan, "Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına nasıl bakarsınız?" sorusuna da "Kılıçdaroğlu kıymet verdiğimiz kucaklayıcı bir profil çiziyor. Ama aday olup olmaması tamamen Millet İttifakı'nın kendi meselesidir" dedi.