ABD belgelerinde 27 Mayıs darbesi

ABD belgelerinde 27 Mayıs darbesi

27 Mayıs.... Türkiye'de darbe geleneğinin başladığı, sonunda bir Başbakan'ın idam edildiği, demokrasiye kara leke sürüldüğü gün. Peki, darbe ABD belgelerine nasıl yansıdı? Vizör haberimizde izleyelim...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ABD'LİLER DARBEDEN HABERDAR DEĞİLDİ"

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin, "ABD bir ülkede darbe olduğunda şuna bakıyor: 'Bu darbe benim çıkarlarım açısından olumsuz bir durum yaratır mı, yaratmaz mı?' Bakıyorlar, bir olumsuzluk sezmiyorlar. Ankara'daki Büyükelçi Fletcher Warren, dönemin Başbakan'ı Adnan Menderes'e çok yakın ve büyükelçilik içindeki tartışmalara da yakın olduğu için bir darbeye ihtimal vermiyor. Büyükelçilik, Dışişleri Bakanlığı şaşırmış olabilir. Fakat bu diğer ABD birimlerinin şaşırdığı anlamına gelmiyor. Bir çok Amerika var" dedi.

"CUNTACILAR ABD ELÇİLİĞİ'NE GİTTİ, SADAKAT BİLDİRDİ"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, 27 Mayıs 1960 darbesine ABD yönetiminin bakışı neydi? Darbe sonrası ne yaşandı? Sedat Ergin, "O günkü yazışmalara baktığımızda, 27 mayıs darbesi oluyor ve o gün sabah 06:00'da Amerikan Büyükelçiliği'ne Milli Birlik Komitesi'nin bir üyesi geliyor. Bu üyenin adı açıklanmıyor yazışmalarda ama Milli Birlik Komitesi ihtilal komitesi adına geliyor. 'Bir ihtilal olmuştur ancak ABD yönetimine dostluğumuz sürecektir. ABD ile ilişkiler hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Sadakatimiz aynen devam edecektir' deniyor" ifadelerini kullandı.

14'LERİN KOMİTEDEN TASFİYESİ ABD'Yİ RAHATLATTI

38 kişilik komite, darbenin yönetim gücü oldu. Ancak Milli Birlik Komitesi'nde de ayrılık çıktı. Amerikan yönetimi komitedeki bazı isimlerden memnun değildi. Belgelere bu da yansıdı. Sedat Ergin, "Meşhur 14'ler olayı yaşanıyor ve Milli Birlik Komitesi içerisinde Alparslan Türkeş'in de aralarında yer aldığı dahil subaylar tasfiye ediliyor. ABD elçiliği rahatladığını ifade ediyor ve bunu gizlemiyorlar" diye konuştu.

BAŞBAKAN MENDERES VE İKİ BAKANIN İDAMI

Ve darbe sonrası Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın idamı... Sedat Ergin, "Menderes'in asılması sonrası yazışmalarda da geniş halk kitlelerinde olumsuz bir iz bırakacağı yönünde ifadeler var. Türk siyasetinin yara aldığı belirtiliyor. ABD'liler olacakları tahmin ediyorlar" dedi.