ABD Büyükelçisi John Bass'ten medyada evrensel ilkelere vurgu

Video: ABD Büyükelçisi John Bass'ten medyada evrensel ilkelere vurgu

ABD Büyükelçisi John Bass CNN TÜRK ekranında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. 2 İngiliz gazetecinin Diyarbakır'da tutuklanmasını değerlendiren Büyükelçi, İpek operasyonunu da yakından takip ettiklerini söyledi.

Bass, gazetecilere yönelik her davada olduğu gibi bu davada da hukuk kurallarına uygunluk ilkesine güçlü şekilde bağlı hareket edilmesinin, bulguların atfedilen suçları kanıtlar nitelikte olmasının, ve yasal süreç nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, o sonucun, son derece önemli bir evrensel hak olan basın özgürlüğüne ilişkin Türk yasalarını, uluslararası norm ve standartları tamamıyla yansıtmasının çok önemli olduğuna inandıklarını söyledi. 


duyulduğuna dair inancı güçlendiren bir sonuç elde edildiğine kanaat getirebilsin. Özellikle de Türkiye'de yeniden bir kampanya sürecine girdiğimiz bu günlerde, Türk vatandaşlarının, bu toplumun karşı karşıya olduğu önemli konulara ilişkin olarak geniş bir yelpazede bilgiye ve perspektiflere erişimlerinin olması ve böylelikle seçim gününde bilgilenmiş şekilde tercihlerini yapmaları açısından, bu toplumdaki herkesin, hükümetin gazetecilere ve basın kuruluşlarına yönelik adımlarına güven duymaları daha da önem taşıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS