ABD ile göçmen anlaşması iddiasına yalanlama

ABD ile göçmen anlaşması iddiasına yalanlama

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği, ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan göçmenlere ilişkin bir anlaşma yapıldığı iddialarını yalanladı. ABD elçiliğinin açıklamalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'den açıklama geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Biden ile görüşmesinde Afganların gelmesini kabul ettiler." "Anlaşılıyor ki Biden ile bazı şeyler konuşulmuş." CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarının Afganistan'dan göç dalgası ile ilgili sık sık söylediği bu sözlere ABD'den yanıt geldi. ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ABD büyükelçiliği, Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda bir 'anlaşma' veya 'pazarlık' yapıldığına dair iddiaların tamamen temelsiz olduğunu belirtmek ister" ifadelerini kullandı.

O açıklama ve Kılıçdaroğlu'nun iddiası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu. Erdoğan, "Bu adam nereden bunu gördü, kim kendisine bunu söyledi. Bu adam yalancı ya. Kendi büyükelçisi bile yalanladı. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün. Madem ki böyle bir iddian var, bunu ispatla. Cumhurbaşkanı'na itham ahlaksızlığın daniskası" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti'den ise "ABD elçiliği gerçekleri paylaştı" açıklaması yapıldı. AK Partili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP'nin ve Kılıçdaroğlu'nun özür dilemesi gerektiğini söyledi.