Acı haber böyle duyuruldu

Acı haber böyle duyuruldu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. Yıl dönümü. Peki, Ulu Önder son günlerinde neler yaptı, hastalığı ile nasıl mücadele etti? Cevabını sosyolog gazeteci Dr. Hulki Cevizoğlu ve Profesör Doktor Bingür Sönmez, tarihi belgelerle verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Acı haber işte böyle duyuruldu. Türkiye yasa boğuldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, sonsuzluğa uğurlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılalı tam 83 yıl oldu. Ama halkı onu bir an olsun unutmadı. Kalplerdeki yeri hep aynıydı.

Peki, Atatürk son günlerini nasıl geçirdi? Hastalığı sürecinde neler yaşadı? Atatürk, hastalığının ciddiyetinin farkındaydı. Ancak bunu gizlemek istedi. Bu süre zarfında herkes tedirgin oldu. Onun için dünya adeta ayağa kalktı. Atatürk'ün hastalığı ise bir türlü teşhis edilemedi.

Ancak o dönemlerde tıp bilimi henüz gelişiyordu. O şartlarda detaylı tetkik yapmak mümkün değildi. O sıralar Türkiye ile Fransa, Hatay meselesi nedeniyle gerilimli günler yaşıyordu. Tam da o dönemde Fransa’dan gelen doktor ise akıllara soru işareti düşürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ve o acı haber geldi. Ulu önder Atatürk, 10 Kasım 1938 sabahı saat 9'u 5 gece gözlerini yumdu.