hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adana'daki deprem ne anlatıyor?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Adana'nın Kozan ilçesinde meydana gelen depremin ardından gözler yine olası İstanbul depremine çevrildi. Uzmanlar hazırlık yapılması konusunda uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prof. Dr. Naci Görür 6 Şubat depremlerinden sonra, Adana için de uyarılarda bulunmuştu. Adana'nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından uyarılarını tekrarladı.

  Görür, Adana bölgesinin hassasiyetini hala koruduğunu belirtti. Sadece deprem üreten faylar değil, henüz kırılmamış hatlarda da tehlike devam ediyor. Bu depremin ardından da gözler, İstanbul'da meydana gelebilecek olası depreme çevrildi.

  Naci Görür, “Diyelim Adana havzasındaki birçok fay eğer uzun zamandır orada stres biriktiriyor ise ve 6 Şubat depremleri orada yeterince stres biriktirmiş olan faya enerji transfer ediyorsa o fay üzerinde bardağı taşıra son damla olabilir ve belli ölçüde depreme sebep olur. Büyük bir deprem oldu 5.6 diyelim ve daha küçük depremler olacaktır. Belli bir süreye kadar belli bir sıklıkla olacak. Çok sayıda Doğu Anadolu fay zonu ile ilişkili ya da ona yakın komşu olan deprem üretecek fay saçakları var. İstanbul’da depremin Marmara’da daha doğrusu yaklaştığı kesin dolayısıyla hep dediğimiz gibi İstanbul’u depreme hazırlamak lazım. Bakın bizzat yapmak lazım bu işin şakası yok” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow