Afgan mülteciler neden hep genç erkekler?

Video: Afgan mülteciler neden hep genç erkekler?

Son günlerde Türkiye'nin gündemi Afgan göçmenler. Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz, sınırdan giren o mültecilerin göç yolunu haberleştirdi. Dikkat çekmemek için 3'er, 4'er kişilik gruplar halinde yürüyen mülteciler, sınırı nasıl geçiyor? Sadece erkekler mi geliyor, aileler de var mı? Çiğdem Yılmaz, CNN TÜRK canlı yayınında yanıtladı.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Afganistan’daki savaştan ve Taliban’dan kaçan Afgan göçmenlerle konuşan Milliyet gazetesi muhabiri Çiğdem Yılmaz, sığınmacılara neden hep genç erkeklerin geldiğini sordu. İşte Yılmaz'ın aldığı yanıtlar:

"Geneli Türkçe biliyor. Her grubun içinde de mutlaka Türkçe bilenler var. Çok rahat iletişim kurdum. Gelenler ağırlıklı olarak gençlerden ve erkeklerden oluşuyordu. Bunun nedenini sorduğumda 28 günlük bir yol güzergahları olduğunu, çok uzun süre yürüdüklerini, bunun kadınlar ve çocuklar için çok kolay olmadığını ve geldiklerinde ne ile karışılacaklarını bilmediklerini söylediler. Sıfırdan bir yere geldiklerini, çocukları ve kadınları peşlerinden sürüklemek istemediklerini ifade ettiler. Türkiye'de bir işe girip düzen kurduktan sonra ailelerini getireceklerini belirttiler. Onun dışında kadın ve çocuklar da vardı. Gelen gruplar tamamen erkeklerden oluşuyor desek doğru olmaz. İçerisinde kadın ve çocukların da olduğu söyleniyor. Hatta yolda bir kadının doğum yaptığını ve kanamadan dolayı bebeğini kaybettiği de söylediler."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS