hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AİHM kararını uygulamayan ülkeler

  Avrupa Konseyi'nin yargılaması devam eden Osman Kavala'nın 30 Kasım'a kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye hakkında yasal süreç başlatılacağı uyarısına Türkiye tepkili. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iddialara cevap verirken, AİHM kararlarına uymayan başka ülkelerin olduğunu da hatırlattı. Peki, hangi ülkeler hangi AİHM kararlarını uygulamıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarının uygulanması ile ilgili neden sadece bir davayı ön plana çıkarıyorsunuz? Neden diğer ülkelere yönelik böyle adım atmıyorsunuz?" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK yayınında Osman Kavala'ya ilişkin Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını uygulamadığı gerekçesiyle konunun Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne gelmesine bu soru ile yanıt verdi. Komite, Kavala'nın serbest bırakılmaması halinde Türkiye hakkında yasal süreç başlatılacağını duyurmuştu. Bakan da buna tepki gösterdi. Ve bu konudaki diğer ülkeleri hatırlattı.

  Uygulanmayan o kararlardan biri Yunanistan'a ait. Batı Trakya'da Hasan Bekir Usta ve altı arkadaşının şikayet başvurusunu inceleyen AİHM, "Yunanistan'ın örgütlenme ve dernek kurma hakkıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 11. maddesini ihlal ettiği" görüşüne varmış ve Yunanistan'ı mahmuk etmişti. Karar 2007'de alındı ama henüz AİHM kararı Yunanistan'da uygulanmadı. Yine Yunanistan İskeçe Türk Birliği davasında da AİHM kararını uygulamadı. Yaklaşık 14 yıldır iki kararın uygulanması için davacıların o dönemden bu yana yaptıkları iç hukuk başvuruları da hala sonuçsuz kalıyor.

  Sadece Yunanistan değil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını uygulamayan ülkeler arasında Fransa ve Almanya da bulunuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow